overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 2-0 – Νίκη ανάσα για τους «Πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Ατρόμητου για την 13η αγωνιστική της Super League 1 σε μια νίκη όπου οι Πράσινοι χρειαζόντουσαν το τρίποντο για να ανέβει ψηλά στην βαθμολογία.

O Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Ατρομήτου για την 13η αγωνιστική της Super League 1. Ήταν μια νίκη ανάσα για τους «Πράσινους» καθώς είχαν μεγάλη ανάγκη το τρίποντο προκειμένου να κρατήσει επαφή με τις πρώτες θέσεις και την Ευρωπαϊκή έξοδο. Με την 13η αγωνιστική να είναι σε εξέλιξη ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός – Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήγε σε αλλαγή διάταξης από 4-2-3-1 σε 4-3-3 καθώς και σε αλλαγές στα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Μπρινιόλι. Τετράδα στην άμυνα οι Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Βέλεθ, και Σάντσες. Στην μεσαία γραμμή Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνες. Στις πτέρυγες οι Αϊτόρ και Παλάσιος και στην κορυφή.

Ατρόμητος – Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τους Περιστεριώτες σε διάταξη 3-4-3. Τα γκολποστ υπερασπίστηκε ο Γιαννιώτης. Τριάδα στην άμυνα οι Στρούγγης, Χατζησαϊα και Μαυρομμάτη. Στην μεσαία γραμμή οι Βασιλαντωνόπουλος, Χαρίσης, Σόλομον και Καστεγιάνο και οι Σπιριντόνοβιτς, Κουλούρης και Μουνίθ στην επίθεση.

Η εικόνα του ματς

Με το πρώτο σφύριγμα ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να γίνει επικίνδυνος επιθετικά. Ήταν αργός ανασταλτικά και απειλούσε κυρίως από τα αριστερά. Ο Ατρόμητος περίμενες στο δικό του μισό και ήταν κλεισμένος ούτως ώστε να μην μπορέσουν οι «Πράσινοι» να κάνουν κάτι άξιο αναφοράς στην επίθεση. Το μόνο που έκανε ο Παναθηναϊκός εκείνη τη στιγμή ήταν κάποια γεμίσματα και τίποτε παραπάνω.

O Ατρόμητος παρέμεινε κλεισμένος πίσω ακολουθώντας πιστά το πλάνο του να κλείσει τους διαδρόμους ώστε οι γηπεδούχοι να μην μπορέσουν να κάνουν κάτι το αξιοσημείωτο.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είδε την επιθετική δυστοκία που είχε ο Παναθηναϊκός. Έτσι ο Σέρβος τεχνικός πέρασε τον Αϊτόρ στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Η αλλαγή αυτή απέφερε καρπούς καθώς η σέντρα που επιχείρησε από τα αριστερά βρήκε τον Καρλίτος ο οποίος πέρασε ανάμεσα από τον Στρούγγη και τον Χατζησαϊα και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα  ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Αϊτόρ έκανε ξανά σέντρα με το δεξί και βρήκε τον Παλάσιος σε θέση βολής. Ο Αργεντινός επιχείρησε σουτ το οποίο απέκρουσε με αυτοθυσία ο Γιαννιώτης.
Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς πιο ανεβασμένος και έκανε τον Ατρόμητο να πιέσει ψηλά. Οι Περιστεριώτες είχαν κενά στα μετόπισθεν τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παναθηναϊκός ο οποίος δημιούργησε δύο ευκαιρίες για γκολ πριν καν συμπληρωθεί μια ώρα στο παιχνίδι. Στο 55ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική για τον Ατρόμητο. Ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε με τον Μπρινιόλι να αποσοβεί την επιθετική προσπάθεια του Σέρβου επιθετικού.
Οι Περιστεριώτες άλλαξαν την διάταξη του σε 4-2-3-1 για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Αλλα μάταια. Στο 75ο λεπτό ο Παλάσιος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 και καθάρισε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό ο οποίος ανέβηκε στην πέμπτη θέση.
Κάπου εκεί, ουσιαστικά… τελείωσε και το παιχνίδι, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο παιχνίδι για ένα 10λεπτο και τον Σένκεφελντ -που επέστρεψε μετά τις 12 Μαΐου- και τον Γιώργο Παράσχο να είναι άτυχος, βλέποντας μια δική του αλλαγή, τον Γκαλβάο, να γίνεται… αλλαγή λόγω τραυματισμού σκάρτα 10 λεπτά μετά την είσοδό του.