overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – ΑΕΛ 2-0: Με Καρλίτος και… πιτσιρίκια!

Με σκόρερ τούς Καρλίτος και Εμμανουηλίδη, ο… Ελληνικός Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι πήρε τη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ στη Λεωφόρο και κράτησε τις ελπίδες του για Ευρώπη ζωντανές.

Έχοντας τη στήριξη από τα δικά του παιδιά, ο Παναθηναϊκός… made in Greece του Λάζλο Μπόλονι κατάφερε να εξασφαλίσει ένα ακόμα «τρίποντο» (μετά τη Ριζούπολη μεσοβδόμαδα) στο 2-0 επί της ΑΕΛ για τη 16η αγωνιστική της Super League Interwetten. Καρλίτος (36’) και Εμμανουηλίδης (90’+4’) οι σκόρερ για τους Πράσινους, που έφτασαν τους 25 βαθμούς κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη. Η ΑΕΛ έμεινε για 8ο ματς δίχως νίκη με τον Γιάννη Τάτση στον πάγκο της και στη 13η θέση με 8 βαθμούς. Οι Θεσσαλοί ήταν ανώτεροι στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν το καλό τους διάστημα σε κάποιο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα στην αναμέτρηση της Λεωφόρου.

Έτσι έπαιξαν

Ο Παναθηναϊκός, φορώντας για πρώτη φορά την επετειακή φανέλα συμπλήρωσης 50 ετών από το έπος του «Γουέμπλεϊ», παρατάχθηκε με 4-2-3-1. Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε τον Διούδη βασικό τερματοφύλακα, δεξιό μπακ τον Μολό και αριστερό μπακ τον Χουάνκαρ. Βέλεθ και Αλεξανδόπουλος αγωνίστηκαν στα χαφ, με τον Ιωαννίδη δεξιά, τον Αϊτόρ αριστερά και τον Αθανασακόπουλο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καρλίτος.

Η ΑΕΛ είχε αρκετές αλλαγές στην 11άδα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, με τον Γιάννη Τάτση να επιλέγει βασικό γκολκίπερ τον Μπάγιτς αντί του ντεφορμέ Νάγκι. Στο 4-2-3-1 του Έλληνα τεχνικού, ο νεοφερμένος Τσόσιτς αγωνίστηκε δεξιός μπακ, ο Φιλίπ αριστερά, με τους Ζίζιτς και Μιχαήλ στόπερ. Μιλοσάβλιεβιτς και Σπαρβ έπαιξαν στον άξονα, με τον νεοφερμένο Κολομπίνο να ντεμπουτάρει μπροστά τους. Στο αρχικό σχήμα επανήλθε ο Ντουρμισάι. Μαζί με τον Νικολιά αποτέλεσαν τα επιθετικά στηρίγματα τού φορ Πινακά.

Εκτέλεση Καρλίτος

Μπορεί οι απουσίες του Παναθηναϊκού, σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι στη Ριζούπολη, να ήταν περισσότερες και η 11άδα να είχε αναγκαστικές διαφοροποιήσεις ωστόσο το αγωνιστικό πρόσωπο των Πράσινων στο 1ο ημίχρονο ήταν σαφέστατα βελτιωμένο. Αυτό μετουσιώθηκε και στο 1-0 του Καρλίτος στο 36’, σε φάση που ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Μπάγιτς -στο ύψος της μικρής περιοχής- και τον κεραυνοβόλησε. Είχε προηγηθεί σέντρα ακριβείας του Γιοάν Μολό από τα δεξιά και παρέμβαση του Ιωαννίδη, πριν ο Ίβηρας φορ ανοίξει το σκορ.

Η ΑΕΛ είχε ορισμένες καλές στιγμές, όπως το σουτ άουτ του Κολομπίνο στο 32’. Ωστόσο οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στους Θεσσαλούς και σε άλλες φάσεις, πριν το γκολ. Η κεφαλιά του Αϊτόρ στο 22’ που κατέληξε στα χέρια του Μπάγιτς και η ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη στο 30’ όπου πέρασε τη μισή άμυνα των φιλοξενούμενων τελειώνοντας άσχημα τη φάση αποτελούν τις χαρακτηριστικότερες του 1ου ημιχρόνου. Ωραία και απειλητικά ήταν τα ανεβάσματα του Μολό, ο οποίος έβαλε δύσκολα στον Φιλίπ. Ξανά θετικός ήταν ο Ιωαννίδης, στο σημείο αυτό του αγώνα, παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να παίξει πάλι στα πλάγια και όχι στη φυσική του θέση ως φορ.

Ανώτερη η ΑΕΛ, καθάρισε ο Εμμανουηλίδης

Σημείο αναφοράς στο 2ο ημίχρονο, η απόφαση του Λάζλο Μπόλονι να βγάλει χαφ (Αθανασακόπουλο) και να τοποθετήσει έναν ακόμα εξτρέμ (Χατζηγιοβάνη, στην 100ή συμμετοχή καριέρας με τους Πράσινους) στο 60’. Αν υπάρχει μία εξήγηση για τον κομμένο στα δύο Παναθηναϊκό, που έδωσε χώρο στους «βυσσινί» και επιχείρησε να κρατήσει το 1-0, ήταν αυτός. Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει και διεκδίκησε επί ίσοις όροις τον βαθμό στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Οι Θεσσαλοί πίεσαν από την αρχή του 2ου ημιχρόνου, με πολύ κινητικούς τούς Πινακά και Ντουρμισάι και έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 1-1 στο 57’. Η σέντρα του Νικολιά βρήκε τον δραστήριο Κολομπίνο, ωστόσο αυτός από το δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άουτ όντας σε ευνοϊκή θέση.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τη διάθεση του 1ου ημιχρόνου, ακόμα και τα ατού τους στο ματς (Μολό, Ιωαννίδης) έπεσαν σε απόδοση με συνέπεια να χειροτερέψει η αγωνιστική εικόνα του Τριφυλλιού. Ο Μπόλονι επιχείρησε στο τελευταίο 10λεπτο να φρεσκάρει την επίθεσή του, με τις προσθήκες των Καμπετσή και Μπουζούκη. Στο 84’ ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε σε θέση βολής τον νεαρό Έλληνα φορ, αλλά ο Καμπετσής έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στην αγκαλιά του γκολκίπερ Μπάγιτς. Λίγο αργότερα Καμπετσής και Μπουζούκης συνεργάστηκαν καλά, όμως το πλασέ του Έλληνα μεσοεπιθετικού ήταν άστοχο. Πάντως, η ανωτερότητα της ΑΕΛ με τις αλλαγές του Μπόλονι χάθηκε. Με το μοτίβο του αγώνα να διαμορφώνεται υπέρ των γηπεδούχων, που προσπάθησαν για το 2-0. Αυτό επετεύχθη στο 90’+4’, στη συνεργασία Εμμανουηλίδη – Καμπετσή. Οι δύο επιθετικοί άλλαξαν άψογα την μπάλα, με τον «Έμμα» να καθαρίζει το παιχνίδι διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Γκολ: 36’ Καρλίτος (1-0), 90’+4′ Εμμανουηλίδης (2-0).
Κίτρινες: 75’ Βέλεθ, 84’ Σένκεφελντ – 21’ Μιλοσάβλιεβιτς, 51’ Φιλίπ, 84’ Τρούγιτς.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι / 4-2-3-1): Διούδης – Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ – Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος (87’ Σερπέζης) – Αϊτόρ (78’ Μπουζούκης), Αθανασακόπουλος (60’ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (86’ Εμμανουηλίδης) – Καρλίτος (79’ Καμπετσής).
Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Εμμανουηλίδης, Μπουζούκης, Σερπέζης, Καραγιάννης, Κονάν, Καμπετσής.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης / 4-2-3-1): Μπάγιτς – Τσόσιτς, Zίζιτς (60’ Μπέρτος), Μιχαήλ, Φιλίπ – Μιλοσάβλιεβιτς (60’ Τρούγιτς), Σπαρβ – Ντουρμισάι (85’ Νούνιτς), Κολομπίνο, Νικολιάς – Πινακάς.
Αναπληρωματικοί: Νάγκι, Ηλιάδης, Γλυνός, Μαϊδανός, Μπέρτος, Στοΐνοβιτς, Νούνιτς, Γκοτζαμανίδης, Τρούγιτς.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) / Βοηθοί: Νικολακάκης, Κόλλιας / Διαιτητής VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).