overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: «Τριφυλλάρα» στο ντέρμπι και συνεχίζεται το νικηφόρο σερί

Ο Παναθηναϊκός κρατά το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ στην Λεωφόρο με δύο εκτελέσεις πέναλτι των Αϊτόρ και Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός «έβαψε» πράσινο το πρώτο αθηναϊκό ντέρμπι της χρονιάς. Το «τριφύλλι» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς και νικήσει 2-1 την ΑΕΚ στην Λεωφόρο, μένοντας αήττητο στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και πάταγε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε και η «πράσινη» στο 5ο λεπτό απείλησαν, όταν ο Σπόραρ διαγώνια μέσα στην περιοχή νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το 15ο λεπτό ήταν κυρίαρχος και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ύστερα η Ένωση ισορρόπησε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Μπρινιόλι στο 28΄όταν ο Γκατσίνοβιτς πλάσαρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 35’ ήρθε το γκολ για την ομάδα του Αλμέιδα, όταν ο Γκατσίνοβιτς πήρε την μπάλα απ΄΄ο τον Πέρεθ και την «έσπασε» για τον Αραούχο και εκείνος βρήκε τον Πινέδα που με μυτάκι «πάγωσε» την Λεωφόρο.

Στο 41’ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, όταν από κόρνερ του Τσέριν και κεφαλιά του Σπόραρ, η μπάλα χτύπησε στο απλωμένο χέρι του Χατζισαφί. Ο Καμπάκοφ έδειξε την εσχάτη των ποινών, ο VAR Στογιάνοφ το επιβεβαίωσε και ο Αϊτόρ στο 43’ έφερε το ματς στα ίσα από τα έντεκα μέτρα για τους «πράσινους».

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Γκάνεα είδε το κενό στην άμυνα της ΑΕΚ και προσπάθησε να περάσει τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος τον ανέτρεψε με τον Καμπάκοφ να δείχνει ξανά την… άσπρη βούλα. Ακολούθησαν νέες διαμαρτυρίες από τους παίκτες των «κιτρινόμαυρων», όμως ο Στογιάνοφ επιβεβαίωσε κι από το VAR την παράβαση. Αυτή τη φορά ο Αϊτόρ άφησε την εκτέλεση στον Σπόραρ κι ο Σλοβένος επιθετικός σημάδεψε σωστά, κάνοντας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου το 2-1 για τον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στην ΑΕΚ με σκοπό να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις. Όμως ήταν η Ένωση αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 55ο ο Αραούχο βρέθηκε σε θέση βολής και ο Μπρινιόλι πραγματοποίησε πολύ σπουδαία επέμβαση.
Οι πρώτες κινήσεις του Αλμέιδα από τον πάγκο προκειμένου να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού ήταν ο Μάνταλος, ο Άμραμπατ και ο Ελίασον σε μια ασυνήθιστη “τριπλή” αλλαγή πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα (58′). Ήδη η ΑΕΚ είχε χρησιμοποιήσει όλα τα επιθετικά της “όπλα” αφήνοντας παράλληλα στον αγωνιστικό χώρο και τους Αραούχο, Γκαρσία, Πινέδα.

Έτσι δημιουργήθηκαν για τους γηπεδούχους οι χώροι να πετύχουν ακόμα ένα γκολ αλλά ο Αϊτόρ πού βρέθηκε μόνος απέναντι στον Στάνκοβιτς, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στο 61′.

Η ΑΕΚ απάντησε στα 72′ με κλασική χαμένη ευκαιρία του Αραούχο, που σούταρε ψηλά άουτ μετά την εξοχή παράλληλη μπαλιά του Άμραμπατ.

Στο 78′ το γήπεδο “πήρε φωτιά” όταν ήρθε η στιγμή ο Βραζιλιάνος Μπέρναρντ να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με το “τριφύλλι”. Στο 85′ το οριζόντιο δοκάρι “κράτησε” ξανά την ΑΕΚ “ζωντανή” καθώς εκεί προσέκρουσε το δυνατό σουτ του Παλάσιος από το ύψος της περιοχής.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Παλάσιος επέλεξε να πάει μόνος του στην τελική προσπάθεια και δεν «έσπασε» την μπάλα προς τον Ιωαννίδη, με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο 90’+4’ η κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μέσα απ’ τη μικρή περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι, στην τελευταία μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ για να ισοφαρίσει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Ρουμπέν, Κουρμπέλης (74’ Βέρμπιτς), Τσέριν, Παλάσιος (90+3’ Βαγιαννίδης), Αϊτόρ (78’ Μπερνάρ), Σπόραρ (77’ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (57’ Μοχαμαντί), Γιόνσον (57’ Άμραμπατ), Σιμάνσκι (58’ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58’ Ελίασον), Αραούχο (76’ Φαν Βέερτ).