overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-1: Τον τελείωσε και βγαίνει Ευρώπη [vids]

Η ΑΕΚ επικράτησε στη Λεωφόρο του Παναθηναϊκού, με 1-0 (50’ Μάνταλος), αύξησε τη διαφορά στους 6 βαθμούς από το Τριφύλλι και καπάρωσε την 4η θέση Ευρώπης.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΓΚΑΡΑΓΚΑΝΗΣ

Η «Ένωση» ήταν θριαμβεύτρια στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 8η αγωνιστική των play off της Super League Interwetten. Επικράτησε, με 1-0, του Παναθηναϊκού, έφτασε τους 58 βαθμούς αυξάνοντας την απόσταση στους 6 από το Τριφύλλι (52 βαθμοί). Έτσι, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι – που έχασε στο 90’+5’ πέναλτι με τον Μακέντα – αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Εξαιρετικό το 2ο ημίχρονο στη Λεωφόρο, με δοκάρι και ακυρωθέν γκολ για την Ευρωπαία, πλέον, ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να ξοδεύει στο τέλος σπουδαία ευκαιρία για παράταση ζωής!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το χαμένο πέναλτι του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις, θα μπορούσε να έχει αλλάξει το αποτέλεσμα και να κρατήσει όρθιο το Τριφύλλι, όμως η αστοχία του Μακέντα καταδίκασε τους γηπεδούχους που γνώρισαν, τελικά, οδυνηρή ήττα.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Πέτρος Μάνταλος προερχόταν από τραυματισμό, ωστόσο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ. Πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς, έδωσε την Ευρώπη στην ομάδα του, αδειάζοντας θεαματικά τον Σένκεφελντ στη φάση του τέρματος της «Ένωσης» και δικαίως μπορεί να αναγορευτεί ο κορυφαίος του 90λεπτου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο γκολκίπερ Τσιντώτας σώζει την ΑΕΚ στο 68’, στη φάση του Χατζηγιοβάνη. Δεν έχει ξεγελαστεί στο αδύναμο τσίμπημα του Μακέντα (48’), ενώ και στο πέναλτι στο τέλος (που κατέληξε στο δοκάρι του) έπεσε στην πορεία της μπάλας. Αλάνθαστος και από τους βασικούς πυλώνες νίκης της ΑΕΚ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Φεντερίκο Μακέντα ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις του Παναθηναϊκού και τα έκανε όλα λάθος. Στο 48’ αστοχεί απέναντι από τον Τσιντώτα, κερδίζει το πέναλτι από τον Νεντελτσιάρου και το στέλνει στο δοκάρι. Από κοντά και ο αρνητικός πρωταγωνιστής, για μία ακόμα φορά στα play off, Διούδης.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Πολύ καλός ο ρέφερι Αρανόφσκι, είχε καλή συνεργασία με βοηθούς (στο ακυρωθέν γκολ της ΑΕΚ) και VAR (στη φάση του πέναλτι του Παναθηναϊκού). Έβγαλε, σωστά, κίτρινες κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα.

FACE TO FACE

Οι κακές επιλογές του Μπόλονι χαρακτήρισαν το ματς. Αλλαγή ο Μπουζούκης στο 0-1, ένας παίκτης που δεν υπολογίζεται από τον Ρουμάνο. Λάθος η μη χρησιμοποίηση του Αλεξανδρόπουλου στην 11άδα, ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε το σχετικά καλό του 1ο ημίχρονο. Η επιλογή αλλαγής συστήματος σε 4-4-2 με Καρλίτος και Μακέντα, ίσιωσε τους Πράσινους αλλά η ζημιά είχε γίνει.

Ο Μανόλο Χιμένεθ δικαιώθηκε με την επιλογή να ρίξει σε ματς – φωτιά τον Μάνταλο, έστω και από τραυματισμό. Είχε προετοιμάσει καλά το παιχνίδι, με την ομάδα του να σκοράρει στην πρώτη τελική και να κρατάει το αποτέλεσμα. Πήγε να την πατήσει με την αλλαγή του κακού Νεντελτσιάρου, ο οποίος αντί να «κλειδώσει» το ματς έδωσε το πέναλτι στον Παναθηναϊκό στα χασομέρια. Η πρώτη νίκη σε ντέρμπι αυτού του χαρακτήρα, για πρώτη φορά μετά από 16 παιχνίδια, έχει την υπογραφή του προπονητή της.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Παναθηναϊκός δεν δέχτηκε τελική από την ΑΕΚ στο 1ο ημίχρονο, όπου είχε την πρωτοβουλία και το επάνω χέρι στο ματς. Οι ευκαιρίες που έχασε δεν ήταν, πάντως, κλασικές με το 0-0 να προκύπτει φυσιολογικά στο 45λεπτο. Στο 9’ η ωραία συνεργασία Χατζηγιοβάνη (πάσα με το στήθος), Μακέντα, Σανκαρέ κατέληξε σε απόκρουση του Τσιντώτα, στο 29’ το ψαλίδι του Καμπετσή δεν απείλησε την «Ένωση», όπως και το σουτ του Σανκαρέ στο 35’.

Το 2ο ημίχρονο δεν είχε σχέση, μια και είχε φοβερές στιγμές και πολύ σασπένς. Στο 48’ η ξυραφένια σέντρα του Βιγιαφάνιες έβγαλε τον Μακέντα απέναντι από τον Τσιντώτα, όμως ο Ιταλός τσίμπησε… άψυχα την μπάλα και απέτυχε να σκοράρει. Στο 50’ η ωραία ατομική ενέργεια του Μάνταλου διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, με τον αρχηγός της ΑΕΚ να ξεφεύγει ωραία από τον Σένκεφελντ και να πλασάρει έξυπνα τον εκτός θέσης Διούδη. Στο 52’ θα μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι να καθαρίσουν το ματς, όμως το γκολ του Ανσαριφάρντ δεν μέτρησε αφού στη σέντρα του Μάνταλου η μπάλα είχε βγει εκτός τελικής γραμμής.

Η ΑΕΚ για σημαντικό κομμάτι στο 2ο ημίχρονο πίεσε, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 55’ με τον Γαλανόπουλο (από σέντρα του Ανσαριφάρντ) που απομάκρυνε ο Διούδης. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο 68’, ωστόσο το κοντινό σουτ του Χατζηγιοβάνη, μετά από συνεργασία Βιγιαφάνιες και Μακέντα, απομακρύνθηκε αρχικά από τον Τσιντώτα και στη συνέχεια από τον Λόπες. Ο Σβάρνας με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι στο 75’, σε νέα καλή στιγμή της ΑΕΚ, με το Τριφύλλι να αστοχεί στο 90’+5’ σε πέναλτι που κέρδισε ο Μακέντα από τον Νεντελτσιάρου και ξόδεψε ο ίδιος ο Ιταλός.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι / 4-3-3): Διούδης – Μολό (80’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Bέλεθ, Χουάνκαρ – Νιάς (80’ Mπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Σανκαρέ (71’ Αλεξανδρόπουλος) – Χατζηγιοβάνης (71’ Ενγκμπακοτό), Μακέντα, Καμπέτσης (58’ Καρλίτος).

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Καρλίτος, Σάντσες, Αγιούμπ, Μπουζούκης, Ενγκμπακοτό, Αλεξανδρόπουλος, Πούγγουρας, Τζαβίδας.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ / 4-3-3): Tσιντώτας – Βασιλαντωνόπουλος (81’ Μπακάκης), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες – Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος – Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89’ Νεντελτσιάρου), Μάνταλος (70’ Σάχοφ).

Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης, Μπακάκης, Νεντελτσιάρου, Νταντσένκο, Μιτάι, Σάχοφ, Αλμπάνης, Κοσίδης, Μαχαίρας.

Κίτρινες κάρτες: 25’ Νιάς, 53’ Βέλεθ, 59’ Σανκαρέ, 82’ Αλεξανδρόπουλος, 90’+6’ Eνγκμπακοτό / 27’ Τσιγκρίνσκι, 34’ Σιμάνσκι, 65’ Βασιλαντωνόπουλος, 67’ Τάνκοβιτς, 89’ Κρίστιτσιτς, 90’+6’ Τσιντώτας.

Διαιτητής: Γεβγένι Αρανόφσκι (Ουκρανία) / Βοηθοί: Ολεκσάντρ Ζούκοβ, Βαλεντίν Κούτσεβ (Ουκρανία) / 4ος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) / VAR: Τζόι Κουγ (Ολλανδία).