overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – Βόλος 1-0: Αριγίμπι ο λυτρωτής [vids]

Παναιτωλικός-Βόλος 1-0: Οι Αγρινιώτες ανάσαναν βαθμολογικά και μετρούν πλέον 20 πόντους.

Ένα πολύ μεγάλο τρίποντο πήρε η ομάδα του Παναιτωλικού, η οποία επικράτησε με 1-0 του Βόλου για την 25η αγωνιστική της Super League. Το νικητήριο τέρμα για τους γηπεδούχους το σημείωσε ο Αριγίμπι στο 75΄, με τους  Αγρινιώτες πλέον να μετρούν πλέον 20 πόντους στην βαθμολογία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΝΗ

Το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπτο από τα πρώτα λεπτά, με τον Βόλο να κάνει την πρώτη του επίσκεψή στα αντίπαλα καρέ στο 3΄, έπειτα από σουτ του Νίνη μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η ομάδα του Άνχνελ Λόπεθ είχε καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχει εκείνη τον έλεγχο του αγώνα. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά την εστία των Αγρινιωτών στο 16΄, με τον Μελίσα να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Φεράρι. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει την πρώτη του επίθεση στο 18΄, με τον  Νίκο Καρέλη να επιχειρεί να κάνει ένα σουτ πίσω από κέντρο.

Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΓΙΜΠΙ

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα μέχρι εκείνο το διάστημα αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα στην επίθεσή της, με αποτέλεσμα οι παίκτες του να μην μπορούν να δημιουργούν κάποια σημαντική φάση. Ωστόσο, με το πέρασμα του χρόνου, οι ποδοσφαιριστές των Αγριωνιωτών βελτιώσαν τα αδύναμά τους σημεία και στο 28΄βρέθηκαν πολύ κοντά στο προηγηθούν στο σκορ, με τον Αριγίμπι να βγαίνει σε τετ-α-τετ ευκαιρία με τον Κλέιμαν, αλλά ο 26χρονος να μην μπορεί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΙ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΤΑΛΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΡΕΛΗ

Με την συμπλήρωση του μισάωρου, ο Παναιτωλικός είχε αποκτήσει περισσότερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι, με τους Αγρινιώτες να μην μπορούν να κάνουν το 1-0 στο 36΄. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, ο Εντιγκά έκανε μια εξαιρετική ασίστ στον Καρέλη, με τον επιθετικό των «καναρινιών » όμως να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Βόλος έχασε μια διπλή ευκαιρία στο 41΄ με τους Μπαριέντος και Μαρτίνες να μην μπορούν να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 70΄

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες δεν σημείωσαν κάποια σημαντική φάση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει υψηλό ρυθμό. Ο Βόλος στο 52΄ προσπάθησε να απειλήσει με τον Δουβίκα, με τον 21χρονο όμως να μην μπορεί να ολοκληρώνει σωστά την προσπάθειά του. Στην συνέχεια, ο Παναιτωλικός αντέδρασε, και στο 59΄ο Μάζουρεκ δεν μπόρεσε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΑΡΙΓΙΜΠΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΙΧΤΥΑ ΣΤΟ 75΄

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να βρει δίχτυα στο 75΄, με τον Ταχάρ αρχικά  να κάνει μια εξαιρετική κάθετη σέντρα στον Αριγίμπι και ο 26χρονος να στέλνει την μπάλα στην κενή εστία του Κλέιμαν. Ένα πεντάλεπτο αργότερα, ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Δουβίκα, με το σουτ του 21χρονου να καταλήγει άουτ. Επιπλέον, οι φιλοξενούμενοι έχασαν και δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 86΄με τον ίδιο παίκτη, αλλά Έλληνας επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Αριγίμπι ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Παναιτωλικού, με τον 26χρονο να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα για τους Αγρινιώτες και παράλληλα να είναι μέσα σε όλες φάσεις.

Ο ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Ο Βάντερσον βοήθησε σε αρκετά μεγάλο βαθμό τον Παναιτωλικό, με τον Βραζιλιάνο αριστερό μπακ να σώζει την ομάδα του από το γκολ στην φάση με τον Μπαριέντος στο 41΄.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Δουβίκας δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια σημαντική ευκαιρία, με τον νεαρό άσο των Θεσσαλών να μην μπορεί να βοηθά την ομάδα του στην σημερινή (7/3) αναμέτρηση.

FACE TO FACE

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν πρόβλημα ως προς το δημιουργικό κομμάτι. Ωστόσο, με το πέρασμα του χρόνου οι παίκτες του βελτίωσαν την συγκεκριμένη αδυναμία. Αντίθετα  ο Βόλος έπαιζε αρκετά ανοιχτά, με τον Τάσο Δουβίκα να μην τροφοδοτείται σωστά και ο 21χρονος να μην μπορεί να γίνεται απειλητικός.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η καλύτερη φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 41΄, με την διπλή χαμένη ευκαιρία που είχε ο Βόλος με τα σουτ των Μπαριέντος και του Μαρτίνες.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Η αναμέτρηση δεν είχε επίμαχες φάσεις, με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να επεμβαίνει ο Φωτιάς.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς, Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας, Βασίλης Μωϋσιάδης, Τέταρτος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος, AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλα, Παρατηρητής: Ιωάννης Τοπούζης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ 29΄ Ντίας (Παναιτωλικός), 45+1΄Ριένστρα (Βόλος), 72΄Τσοκάνης (Βόλος), 81΄Μάζουρεκ