overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 1-2: Απέδρασε από το Αγρίνιο ο Δικέφαλος [vid]

Με σπουδαίο γκολ από τον Σίντκλεϊ οι «ασπρόμαυροι» πήραν το τρίποντο

Με ένα «χρυσό» γκολ του Σίντκλεϊ στο 80′, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το Αγρίνιο με 1-2 κόντρα στον Παναιτωλικό.

Με ευκαιρία ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, όταν ο Τόμας Μουργκ βρέθηκε επικίνδυνα στην περιοχή του Παναιτωλικού, με το σουτ του να σταματά στον Ροντρίγκεζ ο οποίος έκανε μεγάλη επέμβαση. Στο 15′ ήρθε ακόμα μία μεγάλη φάση για τον Δικέφαλο, με τον Αουγκούστο να πιάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κάνει ακόμη μία σημαντική απόκρουση κρατώντας το 0. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη επικίνδυνή του επίσκεψη στα καρέ του Πασχαλάκη, με τον Έλληνα κίπερ να αποσοβεί εις διπλούν τον κίνδυνο που δημιούργησαν Χουχούμης και Βέργος.

Στο 32ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ, καθώς ο Μιτρίτσα εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Αουγκούστο και με δύσκολη κεφαλιά έκανε το 0-1. Η πιο μεγάλη φάση για την ομάδα του Αναστασίου ήρθε λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους, όταν ο Μόρσεϊ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, με τον Τέιλορ να βγαίνει σε θέση βολής από τρομερή πάσα του Αουγκούστο αλλά να τον σταματά ο Ροντρίγκεζ. Ο Παναιτωλικός ανέβασε ρυθμό και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 60′, με τον Ντίαζ να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος μέσα από την περιοχή και να κάνει το 1-1.  Το ματς από εκεί και έπειτα πήρε φωτιά, με τους γηπεδούχους να απειλούν ξανά με τον Λούι, αλλά τον Πασχαλάκη να λέει ξανά «όχι». Στο 66′ ήρθε ακόμη μία σπουδαία φάση για τους Αγρινιώτες, με τον Ντούαρτε να κάνει κάνει το μονοκόμματο σουτ και την μπάλα να περνά άουτ.

Παρά το κακό δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος βρήκε το γκολ της νίκης με τον Σίντκλεϊ, ο οποίος με το δεξί σούταρε και ανέπαυσε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού για το 1-2. Η ομάδα του Αναστασίου προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Καρέλη στο 88′, όταν τον σταμάτησε από κοντά ο Πασχαλάκης ο οποίος κράτησε το υπέρ σκόρ της ομάδας.