overfm.gr | Super League 1 | Παναιτωλικός – Λαμία 0-3: Τρίποντο με τριάρα [vids, pic]

Παναιτωλικός – Λαμία: Εντυπωσιακό πέρασμα των φιλοξενούμενων που καθάρισαν από νωρίς το ματς στο Αγρίνιο.

Σ’ ένα παιχνίδι «φωτιά», εξελίχθηκε το Παναιτωλικός – Λαμία, με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να είναι ασταμάτητη στο πρώτο μέρος και να καταφέρνει εκτός από ένα πολύ σημαντικό διπλό (3-0), να σπάσει και δύο ρεκόρ! Για πρώτη φορά στην ιστορία της πέτυχε 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ για πρώτη φορά έφυγε νικήτρια από το Αγρίνιο! Οι Αγρινιώτες βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από την ουραγό Λάρισα, ενώ η Λαμία πήρε μια πολύ σημαντική βαθμολογική ανάσα και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το 2ο γκολ της Λαμίας μπήκε αμέσως μετά το 1ο σοκάροντας τον Παναιτωλικό.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Ντέλετιτς, απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, ήταν ο δημιουργός του πρώτου και τρίτου γκολ, αλλά και σκόρερ του δεύτερου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Καραμάνος έβγαλε τη σέντρα στο 2ο γκολ της Λαμίας και ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας πολλά τρεξίματα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όπως είπε ο προπονητής του Παναιτωλικού μετά τη λήξη του αγώνα, “αν μπορούσα να αλλάξω και τους 11 στο πρώτο ημίχρονο θα το έκανα” και αυτό δείχνει πολλά για τα καναρίνια.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο Κουτσιάφτης χρειάστηκε να επέμβει λίγες φορές στο παιχνίδι, χωρίς να έχει δύσκολες φάσεις να χειριστεί.

FACE TO FACE: Ο Μιχάλης Γρηγορίου πέτυχε όσα ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο έκανε διατήρηση του αποτελέσματος, ενώ στον αντίποδα ο Τραϊανός Δέλλας προσπάθησε να διαχειριστεί το κάκιστο πρώτο μέρος της ομάδας του χωρίς ωστόσο να καταφέρνει κάτι.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δραστήριες, με το παιχνίδι να μεταφέρεται και στις δύο περιοχές. Η Λαμία ωστόσο ήταν αυτή που σόκαρε τον Παναιτωλικό πετυχαίνοντας 2 γκολ μέσα σε τρία λεπτά. Το 0-1 έγινε στο 24′, με τον Ντέλετιτς να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και τον Θοδωρή Βασιλακάκη με το κεφάλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά μετά, στο 27′ έρχεται το δεύτερο της γκολ. Ο Καραμάνος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντέλετιτς με πλασέ έγραψε το 0-2. Στο 43′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρία τα τέρματα τους. Ο Ρόμανιτς εκμεταλλεύτηκε τη βαθιά μπαλιά του Ντέλετιτς, βρέθηκε απέναντι από τον Μελίσσα και τον πλάσαρε για το 0-3 αποκτώντας πολύ σημαντικό προβάδισμα.

Ρεκόρ και «πάρτι» με 3 γκολ στο α’ ημίχρονο για τη Λαμία

Διατήρησε το προβάδισμα..

Με τρείς αλλαγές ξεκίνησε ο Παναιτωλικός στο 2ο ημίχρονο. Μόλις στο 47′ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν, με τον Επασί να διώχνει μα γροθιές την κεφαλιά του Βέργου. Στο 54′ ο Αριγίμπι έκανε ένα καλό σουτ με την μπάλα ωστόσο να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βρει τα πατήματα του, όμως η Λαμία με πολύ έξυπνο τρόπο διατήρησε το προβάδισμα της. Οι Αγρινιώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να βάλουν το γκολ της τιμής στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βέργο να σημαδεύει από πολύ κοντά το δοκάρι.