overfm.gr | ΣΠΟΡ | Παγκόσμιο υγρού στίβου: Στη 12η θέση ο Άλκης Κυνηγάκης στα 5χλμ ανοιχτής θάλασσας

Ο Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε 12ος στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Στη 12η θέση των 5χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, τερμάτισε ο Άλκης Κυνηγάκης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βουδαπέστης. Μέχρι ένα σημείο ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε τον γρήγορο ρυθμό που είχαν επιβάλει οι υπόλοιποι αθλητές, που ειδικεύονται στην πισίνα και τους ήταν πιο εύκολο, διότι ο αγώνας διεξάχθηκε σε λίμνη.

Όμως ο Κυνηγάκης δυσκολευόταν να ακολουθήσει την κούρσα και σταδιακά απομακρυνόταν από τις υψηλές θέσεις, με αποτέλεσμα να τερματίσει 12ος με επίδοση 54:32.8.

Αυτή δεν ήταν η μοναδική Ελληνική, καθώς αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Μάρκος. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχε σε αγώνα μεγάλης διοργάνωσης στο open water. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε 14 θέσεις πίσω από τον Κυνηγάκη (26ος), με επίδοση 56:30.8.