overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Παγκόσμιο Πρωτάθλημα kick boxing: Σάρωσαν τα μετάλλια οι <<μικρές>> αθλήτριες

Οι νεαρές αθλήτριες του kick boxing γύρισαν με τις βαλίτσες τους γεμάτος από μετάλλια και διακρίσεις από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Τζέσολο Λίντο, στην Ιταλία.

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα WAKO που γίνεται στην  Ιταλία, η εθνική ομάδα γυναικών στο κικ μποξινγκ, σάρωσε τη διοργάνωση. Συνολικά κατέκτησαν 17 μετάλλια με τις Μαρία Μιχαλακάκου (-56κ) και Αναστασία Βλάχου (-65κ)  να ανεβαίνουν στο βάθρο και εκτός από το χρυσό μετάλλιο που πήραν στη κατηγορία τους, ακούστηκε και ο εθνικός ύμνος σε όλη την αρένα.

Παράλληλα, οι Αναστασία Βλάχου (-65κ), Χρύσα Καρλή (-56κ), Αναστασία Τσίπα (-65κ) και Μυρτώ Χούντρα (-60κ) κατέκτησαν τα αργυρά μετάλλια στις κατηγορίες τους ενώ οι Ευαγγελία Κουτάντου (+47κ), Ζηνοβία Καραπάνου (-65κ), Δήμητρα-Μαρία Κατσαγώνη (+65κ), Ελένη Σκριβάνου (+65κ), Έλενα Μέμμου (-50κ), Κατερίνα-Ειρήνη Τσέλιου (-65κ), Αναστασία Τσίπα (-65κ), Δήμητρα Κανάση (-42κ), Ελένη Νερουτσοπούλου (-46κ) και Μαρία Καρβουνιάρη (-48κ) πήραν χάλκινο μετάλλιο στις κατηγορίες τους.

Οι νεαρές αθλήτριες έδειξαν τη πυγμή και τη δύναμη που κουβαλούν, έχουν όλα τα προσόντα για να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα σε ακόμα μεγαλύτερες διοργανώσεις αλλά και να φέρουν περισσότερες διακρίσεις και τίτλους.