overfm.gr | Super League 1 | Πάει στην Γκόμελ με φόρα και Καμάτσο ο Άρης, προβληματικός ο Ολυμπιακός

Ο Άρης επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού σε φιλική αναμέτρηση στο Κλεάνθης Βικελίδης και πηγαίνει με φόρα στα ματς με την Γκόμελ. Χρειάζεται βελτίωση ο Ολυμπιακός.

Σε ένα ματς που όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού σε φιλική αναμέτρηση στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και φαίνεται έτοιμος για Γκόμελ, σε σχέση με τον Ολυμπιακό που παρουσιάζει ακόμη προβλήματα. Το σκορ άνοιξε ο Καμάτσο για να κάνει το 2-0 ο Χατζηιωάννου. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Τικίνιο.

Οι δυο προπονητές επέλεξαν να ξεκινήσουν με 4-4-2, με αποτέλεσμα να αλληλοεξουδετερωθούν οι δυο ομάδες. Μια ωραία ατομική ενέργεια του Ζοάο Καρβάλιο, που κατέληξε σε άστοχο σουτ, στο ημίωρο, ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το πρώτο μέρος από πλευράς «ερυθρολεύκων».

Οι «κιτρινόμαυροι», από την πλευρά τους, είχαν ένα σουτ του Λουίς Πάλμα από πλεονεκτική θέση στο 38’ που, όμως, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κωνσταντίνο Τζολάκη.

Ο Χουλιάν Κουέστα χρειάστηκε να επέμβει στο σουτ του Θανάση Ανδρούτσου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου που είχε ασφαλώς καλύτερο ρυθμό. Ο Μπούργος χρησιμοποίησε και τον Καμάτσο, παρά το ότι ο 22χρονος Πορτογάλος δεν έχει ακόμα αποκτηθεί επίσημα από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Ο Καμάτσο, μάλιστα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ποροτγάλος εξτρέμ με κεφαλιά από σέντρα του Μπριάν Νταμπό έκανε το 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς καν να καταλάβουν πως δέχθηκαν το γκολ, δέχθηκαν ακόμη ένα. Από ολέθρια παρέμβαση του Μπα που εξουδετέρωσε τον Τζολάκη, ο Χατζηιωάννου έκανε και το 2-0.

Τρία λεπτά αργότερα, από λάθος του Φαμπιάνο Λέισμαν, ο Χασάν Μάρτιν πλάσαρε, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Τικίνιο είχε εύκολο έργο για το 2-1. Στο 86’ ο Καμάτσο υποχρέωσε σε εντυπωσιακή επέμβαση τον Τζολάκη, έπειτα από υπέροχη ατομική προσπάθεια ενώ στις καθυστερήσεις το φάουλ του Πιερ Κούντε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (60’ Οντουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (60’ Μαζικού), Ντουκουρέ (80’ Σγούρος), Ντιόπ (54’ Νταμπό), Ιτούρμπε (60’ Καμάτσο), Μαντσίνι, Πάλμα (60’ Χατζηιωάννου), Γκρέι (60’ Ματέο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μανωλάς (75’ Παπαδόπουλος), Μπα, Κίτσος (46’ Άβιλα), Μπουχαλάκης (67’ Κούντε), Καρβάλιο, Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (67’ Χασάν), Α. Καμαρά, Τικίνιο.