overfm.gr | Serie A | Oυντινέζε – Κροτόνε 0-0: «Φρέναρε» η Ουντινέζε

Η Ουντινέζε έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας με την Κροτόνε

Έπειτα από τρείς συνεχόμενες νίκες, η Ουντινέζε έφτασε στην πρώτη της απώλεια, μένοντας στη «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας με την Κροτόνε. Για τους φιλοξενούμενους, αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι στο οποίο αποφεύγουν την ήττα, ωστόσο δεν μπόρεσαν να «ξεκολλήσουν» από τον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας έξι πόντους, έπειτα από 12 αναμετρήσεις.

Στο πρώτο μέρος, το τέμπο του παιχνιδιού ήταν ανύπαρκτο, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να δημιουργήσουν σημαντικές ευκαιρίες μπροστά από τα δύο καρέ. Η πρώτη – και μοναδική – αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε στο 22ο λεπτό με τον Πουσέτο να βρίσκει δίχτυα, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μάλιστα, στο 62ο λεπτό ακυρώθηκε και δεύτερο τέρμα για την Ουντινέζε, ξανά του Πουσέτο και πάλι για οριακό οφσάιντ!

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το νικητήριο γκολ, όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την Ουντινέζε να χάνει σπουδαία ευκαιρία να βρεθεί ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουντινέζε: Μουσό, Μπονιφάζι, Σαμίρ, Μπεκάο, Ζέεγκελαρ, Περέιρα, Αρσλάν, Ντε Πολ, Μολινά (Λάρσεν 79′), Πουσέτο, Νεστορόφσκι (Ντεολουφέου 65′)

Κροτόνε: Κορντάθ, Μαρόνε, Γκόλεμιτς, Κουόμο, Περέιρα, Μεσίας (Ντράγκους 82′), Πετριτσιόνε, Μολινά, Ρέκα, Σίμι, Ριβιέρε (Εντουάρντο 55′)