overfm.gr | NBA | Ουντόκα: Κερδίσαμε χωρίς να παίξουμε το καλύτερό μας μπάσκετ»

Απόλυτα ευχαριστημένος με τη νίκη επί των Ουόριορς αλλά όχι με την εμφάνιση των Σέλτικς εμφανίστηκε στις δηλώσεις του, ο Ίμε Ουντόκα.

Οι Μπόστον Σέλτικς άλωσαν με 120-108 την έδρα των Γουόριορς κάνοντας μπρέικ με το «καλημέρα» των τελικών. Οι «Κέλτες» εάν και βρέθηκαν στο -15 στην τρίτη περίοδο, έκαναν ένα φανταστικό επιμέρους σκορ 40-16 στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και έκαναν το πρώτο από τα τέσσερα βήματα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο τεχνικός της Βοστώνης, Ίμε Ουντόκα επισήμανε ότι οι παίκτες του έδειξαν χαρατήρα, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη. Παράλληλα, σημείωσε ότι η νίκη ήλθε χωρίς η ομάδα του να αποδώσει το μπάσκετ, το οποίο βάσει των δυνατοτήτων της μπορεί να αποδώσει.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ίμε Ουντόκα:

«Η νίκη αυτή δείχνει το χαρακτήρα μας. Είμαστε μια ομάδα σκληρών, εργατικών και επίμονων παικτών. Μας δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση ότι δεν παίξαμε το καλύτερο μπάσκετ που μπορούμε και παρ’ όλα αυτά κερδίσαμε. Μπορούμε να αποδώσουμε πολύ καλύτερα».

«Γνωρίζοντας τι είμαστε ικανοί να κάνουμε στην άμυνα, είδα ότι είχαμε προβλήματα στην επικοινωνία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά βελτιωθήκαμε στη συνέχεια».

Πλέον, οι Σέλτικς στρέφουν την προσοχή τους στο Game 2 των τελικών απέναντι στους Ουόριορς, όπου σε περίπτωση νέας νίκης θα γίνουν το ξεκάθαρο φαβορί για να επιστρέψουν στα πρωταθλήματα έπειτα από τη σεζόν 2007-2008.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.