overfm.gr | Διεθνή | Ούνικς – Αστάνα 71-59: Άνετη νίκη με οδηγό Χεζόνια

Η Ούνικς δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αστάνα επικρατώντας με 71-59 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της βαλτικής λίγκας.

Μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, η Ούνικς συνέχισε με νίκη και στην βαλτική λίγκα. Συγκεκρμένα, με τον Μάριο Χεζόνια να ηγείται της ομάδας του δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 71-59 της Αστάνα.

Η Καζάκοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (26-15). Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν μεν την διαφορά, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Η Ούνικς πάτησε ξανά το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήγε μέχρι το +20 (67-47) και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο πρώην πράσινος, Μάριο Χεζόνια. Ο Κροάτης ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους, ενώ κατέβασε ακόμα 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Μπράντλεϊ με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 36-31, 51-43, 71-59