overfm.gr | Euroleague | Ούνικς – Αρμάνι 97-71: Διέσυρε την πρωτοπόρο

H Ούνικς Καζάν έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, διασύροντας την Αρμάνι Μιλάνο με 97-71.

Η ρωσική ομάδα είχε τον πλήρη έλεγχο στο κομμάτι των ριμπάουντ, φανταστικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων, και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη. Με την σημερινή της νίκη, η Ούνικς έφτασε τις 5 στην Ευρωλίγκα, και πλέον μπαίνει δυνατά στο κυνήγι της οκτάδας. Αντίθετα, η Αρμάνι γνώρισε την δεύτερη ήττα της και είναι ισόβαθμη στην κορυφή της βαθμολογίας με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Με την συμπλήρωση του πενταλέπτου είχαν σημει9ωθεί συνολικά 20 πόντοι, με την Αρμάνι να έχει βραχεία κεφαλή (9-11). Η Ούνικς κατάφερε να περάσει μπροστά με τέσσερις (19-15) μετά από 8-0 σερί στα τελευταία λεπτά  του δεκαλέπτου. Η Αρμάνι μείωσε στο καλάθι με τον Ταρζέφσκι διαμορφώνοντας το 19-17.

Ούνικς – Αρμάνι 97-71: «Εκτελεστές» Μέιο και Κάναν

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έχουν ένα όνομα, Όου Τζέι Μέιο. Ο Αμερικανός παίκτης της Ούνικς πήρε φωτιά στην επίθεση και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έβαλε την ομάδα του μπροστά με 11 πόντους (30-19). Την σκυτάλη για την ρωσική ομάδα πήρε ο Κάναν, ο οποίος με δύο περιφερειακά σουτ πήγε το παιχνίδι στους 14 πόντους (36-22). Η Αρμάνι Μείωσε στους 8 με συνεχόμενους πόντους του Ντατόμε (41-33), με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-33.

Ούνικς – Αρμάνι 97-71: Την διέλυσε!

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Η Ούνικς συνέχιζε να έχει το προβάδισμα, το οποίο ανεβοκατέβαινε από τους δέκα πόντους. Ωστόσο, όλα άλλαξαν όταν ο Σίλντς μείωσε στους 9 (49-40). Σε εκείνο το σημείο η Ούνικς έτρεξε επιμέρους 10-2 εκτοξεύοντας στην διαφορά στους 17 πόντους (59-42). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και έκλεισαν την περίοδο με την προβάδισμα 21 πόντων (71-49).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την Ούνικς να έχει τον πλήρη έλεγχο. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 26 πόντους με καλάθι του Τζεκίρι (86-58) έξι λεπτά πριν το τέλος. Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 97-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 44-33, 71-49, 97-71