overfm.gr | Euro 2021 | Ουκρανία: Ετοίμαζαν βαλίτσες για διακοπές αλλά… έγιναν η έκπληξη

Το Euro είναι η διοργάνωση των εκπλήξεων, των μεγάλων συγκινήσεων. Μια από αυτές είναι και η περίπτωση της Ουκρανίας, που από την Δευτέρα ακόμα και οι ίδιοι ετοίμαζαν βαλίτσες για διακοπές, αφού τερμάτισαν με 3 βαθμούς στην 3η θέση του ομίλου τους.

Ποιος θα έλεγε όταν ξεκίναγε το Euro 2020, ότι οι Ουκρανοί θα μπορέσουν να κάνουν ακόμα μια έκπληξη μετά από αυτό που έκαναν στα προκριματικά, όπου και πήραν την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο κόντρα σε Πορτογαλία, Σερβία, Λουξεμβούργο και Λιθουανία και μάλιστα αήττητη (6 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Ωστόσο τα τελευταία χρόνια το ποδόσφαιρο που παίζουν οι Ουκρανοί, δείχνει να έχει βελτιωθεί αρκετά και μάλιστα από τότε που ανέλαβε ως τεχνικός ο Αντρέι Σεφτσνένκο, με τον Ουκρανό τεχνικό να έχει κάνει πολύ καλή δουλειά από το 2016 που ανέλαβε.

Απόδειξη σε αυτό η πορεία της Εθνική Ουκρανίας, στα προκριματικά που έδωσε ακόμα και για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, όταν τερμάτισε στην 3η θέση του 9ου ομίλου με 17 βαθμούς, κόντρα σε Ισλανδία (22 βαθμούς), Κροατία (20 βαθμούς και μετ’ έπειτα φιναλίστ στο Παγκόσμιο Κύπελλο), την Τουρκία (15 βαθμούς), Φινλανδία (9 βαθμούς) και Κόσοβο (1 βαθμό).

Εκεί που αν τελικά δεν είχε την απώλεια των βαθμών, κόντρα σε Κροατία και Ισλανδία που μέτρησε μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Μοναδική ισοπαλία τότε, ήταν κόντρα στην Ισλανδία στην πρώτη αγωνιστική των προκριματικών με 1-1 στην Ουκρανία.

Η δεύτερη απόδειξη της καλής δουλειά που έχει κάνει ο Σεφτσένκο έχει κάνει καλή δουλειά, είναι η πορεία που έχει κάνει αυτές τις τρείς αγωνιστικές η Εθνική Ουκρανίας στο Euro 2020, που της έδωσαν την πρόκριση στους «8», παρά τους 3 βαθμούς με την μία νίκη. Ας δούμε την πορεία τους, στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης, αλλά και πως πήραν την πρόκριση από τους «16».

Ολλανδία-Ουκρανία 3-2

Στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου, η Ουκρανοί είχαν να αντιμετωπίσουν το φαβορί του ομίλου, την Ολλανδία. Εκεί δεν ξεκίνησαν πολύ καλά, με τους Ολλανδούς να πατάνε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να χάνουν αρκετές φάσεις, από το πρώτο κιόλας λεπτό για να κάνει το 1-0.

Ωστόσο οι Ολλανδοί βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ, με τον Βαϊνάλντουμ να παίρνει το ριμπάουντ από την κακή επέμβαση του Ουκρανού τερματοφύλακα, για να γράφει το 1-0 στο 52′. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Βέγκχορστ, ήταν αυτός που θα έκανε το 2-0 στο 57′, μετά από αμυντική αδράνεια των Ουκρανών.

Και ενώ όλοι έλεγαν ότι η Ολλανδοί πήραν την νίκη μετά από το δεύτερο γκολ, η Ουκρανία δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 75′ ο Γιαρμολένκο έπαιξε το 1-2 με τον Γιάρεμτσούκ και με ένα φοβερό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα εκεί που η αράχνη κάνει ιστό, με το γκολ που πέτυχε να θέτει υποψηφιότητα για το καλύτερο της διοργάνωσης.

Η ισοφάριση ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Σαπαρένκο να εκτελεί ένα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, ο Γιαρεμτσούκ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Η ομάδα του Σεφτσένκο δεν άντεξε την πίεση που άσκησαν οι Ολλανδοί, με αποτέλεσμα επτά λεπτά μετά την ισοφάριση, να δεχτούν ακόμα ένα γκολ από λάθος τους, με την κεφαλιά του Ντάμφρις στο 85′.

Ουκρανία-Βόρεια Μακεδονία 2-1

Σε αυτό το παιχνίδι οι Ουκρανοί, ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, με τον Γιαρμολένκο να μοιράζει την πάσα στον Μαλινόφσκι στο 7ο λεπτό και αυτός, να παίρνει το σουτ με τον τερματοφύλακα της Βόρειας Μακεδονία, να λέει όχι.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γιάρεμτσουκ πήρε μια πάσα πάνω στην μεσαία γραμμή, έκανε ένα ωραίο σπριντ και βγήκε τετ-α-τετ με τον Ντιμιτριέφσκι. Ωστόσο ο Ουκρανός αποφάσισε να σπάσει την μπάλα αριστερά του, με τον Ριστόβσκι να προλαβαίνει να πέσει στα πόδια του Γιάρεμτσουκ και να διώξει σε κόρνερ, πριν απειληθεί η εστία της ομάδας του.

Στην τρίτη μεγάλη φάση για την ομάδα του Σεφτσένκο ο Γιαρμολένκο, πήρε μια ωραία κάθετη πάσα μέσα στην μικρή περιοχή, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε σε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ ήρθε και το γκολ των Ουκρανών στο 28′, όπου η μπάλα μετά την εκτέλεση του κόρνερ πέρασε από όλους, κατέληξε στα πόδια του Γιαρμολένκο και αυτός έκανε το 1-0 από πολύ κοντά.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ουκρανία πήρε διαφορά δύο τερμάτων, με τον Γιάρεμτσουκ να παίρνει μια πάσα παρόμοια με την φάση του 10′, αλλά αυτήν την φορά εκτέλεσε και έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, για το 2-0 της Ουκρανίας.

Η Βόρεια Μακεδονία προσπάθησε να βρει απάντηση στο 38′, με τον Πάντεφ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά βρισκόταν σε αντικανονική θέση και το γκολ ακυρώθηκε, ως οφσάτ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Βόρεια Μακεδονία προσπάθησε να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε στο παιχνίδι ξανά από το πρώτο λεπτό, με τον τερματοφύλακα των Ουκρανών, να διώχνει σε κόρνερ. Η απάντηση των Ουκρανών ήρθε μετά από τέσσερα λεπτά, με τον Μαλινόφσκι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ντιμιτρέφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 56ο λεπτό, η Βόρεια Μακεδονία έφτασε στην ισοφάριση από την άσπρη βούλα, καθώς μετά από ένα δοκάρι, ο Πάντεφ δέχτηκε ένα χτύπημα από τον καραβάεφ, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Από εκεί ο Μπούστσαν, απέκρουσε αρχικά την εκτέλεση του Αλιόσκι, με τον ποδοσφαιριστή της Βόρειας Μακεδονίας να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Ουκρανία-Αυστρία 0-1

Σε αυτήν την αναμέτρηση η Αυστρία ήταν αυτή που είχε μπει, καθαρά για να πάρει την νίκη που θα της έδινε την πρόκριση και την δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο. Ήταν αυτή που πίεσε ψηλά από την αρχή, με αποτέλεσμα να βρεθεί και μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα στο 21′ κέρδισε ένα κόρνερ, την εκτέλεση του ανέλαβε ο Αλάμπα  με τον Μπαουμγκάρτνερ να πετάγεται και με προβολή να νικάει τον Μπούστσαν για το 1-0.

Στην μοναδική τελική που είχαν οι Ουκρανοί στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν πολύ κοντά στο να πετύχουν το γκολ που έψαχναν, με τον Σεπαρένκο να μην μπορεί να κερδίσει τον Μπάχμαν και τον Γιάρεμτσουκ, να μην μπορεί να μαζέψει το ριμπάουντ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Από την πλευρά της η Αυστρία έχασε δύο ακόμα ευκαιρίες να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτητου σκορ, με τον Λάιμερ ναι κάνει πλασεδάρα, αλλά ο Μπούστσαν έδιωξε με τον Αρναούτοβιτς στη συνέχεια να σπαταλά δύο μεγάλες ευκαιρίες για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αλλαγή του Μαλινόφκσι για να μπει ο Τσιγκάνοφ, έκανε πιο επιθετική την Ουκρανία. Αν και πάλι η Αυστρία ήταν αυτή που ήθελε να βάλει ένα ακόμα γκολ για να κλειδώσει το παιχνίδι, έβλεπε τους παίχτες του Σεφτσένκο να προσπαθούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και να έχουν ανέβει στο γήπεδο.

Στο 61ο λεπτό, η καλύτερη φάση της Ουκρανίας ήρθε από πόδια Αυστριακού με τον Μπάχμαν, να σώζει την ομάδα του από το λάθος του Λάιμερ. Ενώ σε κάποιο σημείο του αγώνα η Αυστριακοί βρήκαν την ισοροπία του παιχνιδιού, στο τέλος δέχτηκαν ακόμα μια πίεση από τους Ουκρανούς χωρίς κάποιο αποτέλεσμα ωστόσο.

Σουηδία-Ουκρανία 1-2

Και πάμε λοιπόν στον χθεσινό αγώνα, εκεί που κανείς δεν περίμενε να δει την Ουκρανία, καθώς την προηγούμενη Δευτέρα όλοι την θεωρούσαν αποκλεισμένη, οι παίκτες ετοίμαζαν τις βαλίτσες για να γυρίσουν στην πατρίδα τους και να πάνε διακοπές. Ωστόσο την προηγούμενη Τετάρτη η Ισπανία, της έκανε το πιο ωραίο δώρο που θα μπορούσε να της κάνει. Την πρόκριση στους «16» για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το 5-0 των «Φούρια Ρόχας» κόντρα στην Σλοβακία, έδωσε στην Ουκρανία την πρόκριση στην επόμενη φάση, ως μια από της τέσσερις καλύτερη 3η. Με την διασταύρωση να την φέρνει πάνω στην Σουηδία.

Το παιχνίδι δεν μπορεί να στεφθεί από τις δάφνες της ποιότητας. Οι δύο ομάδες το… πήγαν αρκετά συντηρητικά μέχρι να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα. Από το ξεκίνημα του αγώνα μέχρι και το 25’ δεν είχαμε δει φάση.

Λίγο μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου λοιπόν, η Ουκρανία ήταν αυτή που έφτασε στην πηγή και ήπιε νερό. Κι αυτό, διότι κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ζιντσένκο. Ο Γιαρμολένκο έβγαλε πάσα για σεμινάριο, ο πρώτος έπιασε ένα αριστοτεχνικό σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Όλσεν κάνοντας το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα «άναψαν», λίγο, τα αίματα στο παιχνίδι, είδαμε τις ομάδες να παίρνουν πρωτοβουλίες και να προσπαθούν να… ανοίξουν τους χώρους στο χορτάρι, χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο. Αν και είχαν τη διάθεση να δημιουργήσουν δεν μπορούσαν να φτάσουν πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή.

Και κάπως έτσι φτάσαμε στα τέλη του πρώτου μέρους. Εκεί όπου ήταν η σειρά του Φόρσμπεργκ να χριστεί σκόρερ και να δώσει νέα πνοή στο ματς. Ο Σουηδός επιθετικός δέχτηκε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή των Ουκρανών, δοκίμασε το σουτ και η στρογγυλή θεά κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα είχε κοντράρει στον Ζαμπάρνι διαμορφώνοντας έτσι, το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου

Στο δεύτερο μέρος για περίπου δέκα λεπτά μετά την έναρξη του, άρχισαν να ανεβαίνουν οι ρυθμοί, με τις ομάδες να μας προσφέρουν συγκινήσεις και γρήγορες εναλλαγές συναισθημάτων. Μάλιστα ενδεικτικό αυτού που γράφουμε, είναι το γεγονός ότι μέσα σε δύο λεπτά αμφότερες οι ομάδες σημάδεψαν το αντίπαλο δοκάρι, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο πως ακόμα υπάρχει… φωτιά.

Μόλις στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης, οι Ουκρανοί έφτασαν κοντά στο να πάρουν ξανά το προβάδισμα, όμως ο Σίντορτσουκ είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι, όπως θα δείτε και στο παρακάτω βίντεο.

Ενώ δύο λεπτά αργότερα, στο 55ο λεπτό, ο Φόρσμπεργκ πάτησε περιοχή, έπιασε ένα αριστουργηματικό σουτ, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι και χτύπησε στην κάθετη δοκό του τέρματος των Ουκρανών και έφυγε άουτ.

Λόγω των δύο αυτών φάσεων το παιχνίδι πήρε ρυθμό, όχι όμως για πολύ, καθώς οι δύο ομάδες, όσο πλησιάζαμε προς το τέλος του 90λέπτου, τόσο γυρνούσαν σε πιο συντηρητικό στυλ παιχνιδιού. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου θα έλυναν τις διαφορές τους.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το έξτρα ημίωρο του αγώνα. Τόσο η Σουηδία όσο και η Ουκρανία, φαινόταν ότι ήθελαν περισσότερο να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι, παρά να λύσουν τον… γόρδιο δεσμό εντός των 120 λεπτών. Και εκεί που λέγαμε πως θα πάμε στη ρώσικη ρουλέτα, ήρθε σαν από μηχανής Θεός ο Ντόβμπικ και με κεφαλιά έκανε το 2-1 στις καθυστερήσεις, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό την Ουκρανία, όπου την περιμένει η Αγγλία.