overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Ουγγαρία-Αγγλία 1-0: Οι «Μαγυάροι» έκαναν την έκπληξη

Η Ουγγαρία έκανε την έκπληξη και χάρη σε πέναλτι του Ζομποσλάι στο 66′ επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας για το Nations League.

Την μεγάλη έκπληξη έκανε η Ουγγαρία κόντρα στην Αγγλία. Οι «Μαγυάροι» όχι μόνο κοίταξαν στα μάτια τα «Τρια Λιοντάρια» αλλά κατάφεραν να τα δαμάσουν. Την διαφορά έκανε το έυστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζομποσλάι στο 66′.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Ούγγρων απέναντι στην Αγγλία μετά από 60 ολόκληρα χρόνια. Το αποτέλεσμα αυτό βάζει φωτιά στους ομίλους του Nations League από την πρώτη κιόλας αγωνιστική. Το σύνολο του Γκάρεθ Σάουθγκειτ θα πρέπει να κυνηγήσει ακόμα περισσότερους βαθμούς.

Η εικόνα του αγώνα

Το πρώτο 20λεπτο ήταν πολύ γρήγορο σε ρυθμό και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Οι Ούγγροι άγγιξαν το 1-0 στο 12′, με τον Ζομποσλάι, αλλά ο Κόουντι παρενέβη έγκαιρα και απομάκρυνε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή.

Η συνέχεια του ματς βρήκε την ομάδα του Μάρκο Ρόσι να κυνηγούν με νύχια και δόντια το γκολ. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 29 με τον Νάγκι να επιχειρεί δυνατό διαγώνιο σουτ το οποίο αποσόβησε με υπερένταση ο Πίκφορντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ζάλαι σούταρε με λόμπα από το κέντρο και η μπάλα πήγε ελάχιστα άουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στα επίπεδα του 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ανάλογο ξεκίνημα με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη ευκαιρία στο 48 με τον Νάγκι να κάνει ένα συρτό σουτ. Στο 51 ο Σακά πλάσαρε στην περιοχή και ο Γκούλασι απέκρουσε με τα πόδια.

Η εικόνα που έβλεπε στο γήπεδο ο Γκάρεθ Σάουθγκειτ δεν τον ικανοποίησε και έκανε τρεις αλλαγές μαζεμένες (Στόουνς,Γκρίλις και Τζέιμς μπήκαν στις θέσεις Γουόκερ,Αλεξάντερ Άρνολντ και Μάουντ). Αντί να ανατραπεί η εικόνα έμειναν πίσω στο σκορ.

Στην πρώτη φάση του Τζέιμς, ο αμυντικός της Τσέλσι «γκρέμισε» τον Νάγκι στην περιοχή με αποτέλεσμα να καταλογιστεί πέναλτι υπερ της Ουγγαρίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζομποσλάι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με την Ουγγαρία να είναι μπροστά στο σκορ, οι «Μαγυάροι» έδωσαν χώρο στουε φιλοξενούμενους, που έκαναν τρεις τελικές προσπάθειες μέσα σε δέκα λεπτά.

Όσο πλησίαζε το ματς προς το τέλος οι Άγγλοι πίεζαν προς πάσα κατεύθυνση για το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χάρι Κέιν το προσπάθησε αυτό στο 82′ και το 89′ αλλά μάταια.

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (3-4-2-1): Γκουλάσι, Λανγκ, Όρμπαν, Αττίλα Ζάλαϊ, Νέγκο, Σίφερ, Άνταμ Νάγκι (82′ Στάιλς), Ζολτ Νάγκι (88′ Βέσεϊ), Ρόλαντ Σάλαϊ (71′ Κλάινχαϊσλερ), Ζόμποσλαϊ (82′ Φιόλα), Άνταμ Ζάλαϊ (88′ Άνταμ)

ΑΓΓΛΙΑ (3-4-3): Πίκφορντ, Γουόκερ (62′ Στόουνς), Κόουντι (79′ Φίλιπς), Μαγκουάιρ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (62′ Τζέιμς), Μπέλιγχαμ, Ράις, Τζάστιν (46′ Σακά), Μπόουεν, Μάουντ (62′ Γκρίλις), Κέιν