overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Ουαλία – Ουκρανία 1-0: Η παρέα του Μπέιλ πήρε το τελευταίο εισιτήριο για το Κατάρ (vid)

Η Ουαλία επικράτησε με σκορ 1-0 της Ουκρανίας στο Κάρντιφ και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η Ουαλία έγινε ο ομάδα που εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, μετά από 64 χρόνια απουσίας. Η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ κέρδισε χάρης το αυτογκόλ του Γιαρμολένκο στο 34ο λεπτό. Η Ουκρανία ήταν από την αρχή έως το τέλος του παιχνιδιού η καλύτερη ομάδα, πάλεψε πολύ για την ισοφάριση όμως δεν τα κατάφερε.

Το ματς:

Η Ουκρανία ήταν η ομάδα η οποία μπήκε δυνατά στην  έναρξη του παιχνιδιού. Μάλιστα απείλησε νωρίς νωρίς με τον Μαλινόφσκι μόλις στο 4’. Ο Ουκρανός εκτέλεσε απευθείας φάουλ και είδε τον Χένεσι να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Νέκο Γουίλιαμς απέιλησε με σουτ εκτός της περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ. Στην επόμενη ακριβώς φάση ο Τσιγκάνκοφ εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Χένεσι.

Η κυριαρχία της Ουκρανίας δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 12ο λεπτό ο Γιάρεμτσουκ βρέθηκε μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά έκανε άλλο ένα σου όμως ο γκολκίπερ της Ουαλίας για άλλη μια φορά ήταν εκεί που έπρεπε και απέκρουσε. Στο 30ο λεπτό ο Ζιντσένκο δοκίμασε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ, όμως είδε για άλλη μια φορά τον εξαιρετικό Χένεσι να διώχνει με γροθιές.

Το προβάδισμα για την Ουαλία ήρθε στο 34’ και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού. Ο Μπέιλ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Γιαρμολένκο και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι Ουκρανοί μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και κυριαρχούσαν καθόλη την διάρκεια του δεύτερου μέρους. Στο 55ο λεπτό ο Γιάρεμπτσούκ έχασε άλλη μια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 66ο λεπτό ο Μαλινόφσκι ήταν αυτός που απείλησε την εστία του Χένεσι.

Παρόλα αυτά η Ουαλία άντεξε και κράτησε το υπέρ της 1-0 και πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.