overfm.gr | Euro 2021 | Ουαλία – Δανία 4-0: Πάρτι των Δανών στο Άμστερναμ

Η Δανία έκανε φύλο και φτερό την Ουαλία νικώντας την με 4-0, παίρνοντας μια πανηγυρική πρόκριση στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του τουρνουά. Ο Ντόλμπεργκ με δυο γκολ και οι Μέλε, Μπρέιθγουειτ από ένα, ήταν οι σκόρερ του παιχνιδιού.

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο προκρίθηκε στους οκτώ του Euro η Δανία. Με αρκετά καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα οι Δανοί πήραν μια εμφατική νίκη με 4-0 απέναντι στην ανήμπορη και αδύναμη Ουαλία, με αποτέλεσμα να δείξει πως και δίχως τον Κρίστιαν Έρικσεν στην σύνθεση της είναι μια ομάδα η οποία μπορεί να πρωταγωνιστήσει στην διοργάνωση.

Μπορεί η Ουαλία να είχε ξεκινήσει πιο καλά στο παιχνίδι, ωστόσο μια φάση ήταν αρκετή προκειμένου η Δανία να μπει μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό, μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη των τυπικά γηπεδούχων, ο Ντόλμπεργκ έκανε ένα πολύ καλό πλασέ έξω από την αντίπαλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει αριστουργηματικά στα δίχτυα του Ουάρντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Δανία πήρε αυτοπεποίθηση και μπόρεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι, στο οποίο οι Ουαλοί είχαν μπει πιο καλά. Μάλιστα το παιχνίδι πήγε σε ένα αρκετά σκληρό τέμπο, με τους παίκτες των δυο ομάδων να αρέσκονται σε πολύ δυνατές μονομαχίες, με τα μαρκαρίσματα τους μάλιστα να αγγίζουν το όριο του αντιαθλητικού.

Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη Δανία να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0. Ωστόσο με το καλημέρα του δευτέρου μέρους, η Δανία έφτασε διπλασίασε το προβάδισμα της. Συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό μετά από ένα πολύ ωραίο σλάλομ του Μπρέιθγουειτ, οι αμυντικοί της Ουαλίας έδιωξαν με πολύ κακό τρόπο την μπαλα, με τον Ντόλμπεργκ να μη συγχωρεί την αντίπαλη άμυνα και με ένα ψύχραιμο πλασέ να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Όπως είναι λογικό αυτό το σκορ είχε σαν αποτέλεσμα οι Ουαλοί να μπουν στα… σχοινιά, καθώς έπρεπε να βρουν ένα γκολ προκειμένου να μπορέσουν να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Μάλιστα χαρακτηριστικό είναι πως πέραν του Μπέιλ ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής στο γήπεδο, οι υπόλοιποι συμπαίκτες του ήταν αρκετοί μέτριοι με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Ράμσεϊ, ο οποίος ήταν τελείως εκτός αγώνα.

Όσο ο χρόνος περνούσε το παιχνίδι φαινόταν πως… έσβηνε, με την Ουαλία να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει και να ανατρέψει αυτό το σκορ κατά της, με την Δανία ωστόσο να μην παίζει άμυνα, αλλά να προσπαθεί να πιέσει την αντίπαλη άμυνα και να βρει κάποιο τρίτο τέρμα. Άλλωστε ήταν φανερό πως η ομάδα της Ουαλίας αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να κυκλοφορήσει, κάτι το οποίο η Δανία το εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας διαχείριση δυνάμεων στο τελευταίο μέρος του αγώνα.

Με αυτό τον τρόπο οι Δανοί στο 89ο λεπτό κατάφεραν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 3-0, αυτή την φορά με τον Μέλε. Συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής της Αταλάντα έγινε αποδέκτης της μπάλας, και με μια τρομερή προσποίηση και στη συνέχεια ένα καταπληκτικό σουτ νίκησε τον Γουόρντ για να κάνει το 3-0 και συνάμα να πανηγυρίσει το πρώτο του τέρμα στην διοργάνωση.

Ωστόσο το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις, αυτή την φορά με τον Μπρέιθγουέιτ, με τον επιθετικό της Μπαρτσελόνα να… σπάει την κατάρα και να βρίσκει το γκολ το οποίο τόσο πολύ έψαχνε, κάνοντας το τελικό 4-0 με αποτέλεσμα η Δανία να πάρει μια πολύ μεγάλη νίκη σε έκταση και τη πρόκριση στην επόμενη φάση του τουρνουά.