overfm.gr | Euroleague | Όταν σοβαρεύτηκε στην επανάληψη, κέρδισε η Εφές

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη σοβαρεύτηκε η Εφές Αναντολού και κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στην «Σινάν Ερντέμ Αρίνα» με 72-59.

Με τους Κλάιμπερν και Μίσιτς να κάνουν την διαφορά στην επανάληψη η Εφές Αναντολού σοβαρεύτηκε σε εκείνο το σημείο και επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 72-59 στην «Σινάν Ερντέμ Αρίνα» ξεκινωντας ιδανικά την φετινή Ευρωλίγκα με σκοπό να κάνει το three-peat.

Και όμως οι Σέρβοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς παίζοντας καλή άμυνα κόντρα στους πρωταθλητές Ευρώπης και στο πρώτο τετράλεπτο τους είχαν κρατήσει άποντους και προηγήθηκαν με 5-0. Μεχρι το 8′ ήταν μπροστά στο σκορ (12-14) αλλά από εκεί και πέρα άρχισε η αντεπίθεση των Τούρκων και με 5-0 σερί έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους και μάλιστα ήταν και μπροστά στο σκορ (26-27) στο 15′ αλλά η είσοδος του Μίσιτς έδωσε πνοή στην Εφές η οποία πέρασε μπροστα με 33-31 στο 18′ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή με 35-34.

Με τους Μίσιτς και Μπομπουά οι υπερπτρωταθλητές Τουρκίας προηγήθηκαν με 8 (51-43) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η αστοχία και τα εκατέρωθεν λάθη ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία της 3ης περιόδου, κάτι που φαίνεται και από το χαμηλό σκορ του 30′ (56-50).

Κλάιμπερν και Μίσιτς έκαναν όργια απέναντι στους Σέρβους και η διαφορά εκτοξευθηκε στους 13 (68-55) και κάπου εκεί ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε από δυνάμεις και εν τέλη γνώρισε την ήττα με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-34, 56-50, 72-59.