overfm.gr | Super League 1 | Όταν πέρασε ο Φαν Φέερτ πήρε την νίκη η ΑΕΚ

Η είσοδος του Φαν Φέερτ ήταν αρκετή για να σκοράρει το πρώτο και το τρίτο τέρμα και να δημιουργήσει το δεύτερο για τον Γκαρσία στην νίκη της ΑΕΚ επί της Λαμίας με 3-0 στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena».

Δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ απέναντι στην Λαμία στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena» αλλά με την είσοδο του Φαν Φέερτ στον αγωνιστικό χώρο επικράτησε με 3-0. Με τον Ολλανδό επιθετικό να σκοράρει το πρώτο και το τριτο τέρμα και να δημιουργεί το δεύτερο για τον Γκαρσία οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους πέντε βαθμούς την διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό ο οποίος αγωνίζεται απόψε στις 21.30 στην Νεάπολη με τον Ιωνικό. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επιβλήθηκε πιο δύσκολα από ότι λέει το τελικό 3-0 καθώς μέχρι το 65′ οι φιλοξενούμενοι χάρη στον Σαράνοφ κρατούσαν το μηδέν στο σκορ.

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της η «Ένωση» και μόλις στο δεύτερο λεπτό οι Ρότα και Μάνταλος έπαιξαν το 1-2 με τον πρώτο να σπάει στον Πινέδα που πλάσαρε με τον Σαράνοφ να διώχνει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τον μονόλογο τους και στο 10′ ο Μάνταλος σούταρε εκτός περιοχής με τον τερματοφύλακα των «Λαμιωτών» να αποκρούει. Ο τελευταίος είχε ακόμη μια πολύ καλή απόκρουση στο 22′ σε σουτ του Μάνταλου έπειτα από πάσα του Γκαρσία. Οι ευκαιρίες των «κιτρινόμαυρων» συνεχίστηκαν και στο 29′ ο Αραούχο πλάσαρε με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και πέντε λεπτά αργότερα ο Χατζησαφί έκανε την σέντρα και ο Λβάι έκανε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή με τον Σαράνοφ να μαζεύει. Και ενώ η ΑΕΚ έχανε τις ευκαιρίες λίγο έλειψε να το δεχτεί στο 44′ όταν ο Τζανδαρης έπιασε συρτό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει βασανιστικά αργα.

Ο μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη και στο 54′ ο Αραούχο σούταρε από δύσκολη γωνία έδιωξε σε κόρνερ. Η πίεση δεν σταμάτησε για την ομάδα του Αλμέιδα ο οποίος έριξε στην μάχη τον Φαν Φέερτ και να που ο τελευταίος τον δικαίωσε. Ο Μάνταλος στο 67′ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ολλανδός φορ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ λυτρώνοντας την ομάδα του.  Το άγχος έφυγε από την πλευρά της «Ένωσης» και έπαιζε πιο άνετα και διαχειρίστηκε ιδανικά το παιχνίδι μην επιτρέποντας στην Λαμία να βγει μπροστά και να απειλήσει με ισοφάριση. Και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Φαν Φέερτ πέρασε στον Γκαρσία που βρισκόμενος απέναντι από τον Σαράνοφ τον πέρασε και στην άδεια εστία έγραψε το 2-0 κλειδώνοντας την νίκη για την ΑΕΚ. Και στο 94′ ο Ρότα έκανε την σέντρα και ο Φαν Φέερτ με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-0 ολοκληρώνοντας την πολύ καλή του εμφάνιση.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί – Πινέδα, Σιμάνσκι(62′ Φαν Φέερτ), Γιόνσον, Μάνταλος(87′ Γαλανόπουλος) – Γκαρσία(91′ Χριστόπουλος), Αραούχο.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ – Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ – Τζανδάρης, Μπεχαράνο(79′ Μπαμπής) – Τσιλούλης, Σλίβκα(72′ Γιακουμάκης), Νούνιες – Μανούσος(72′ Ντε Βινσέντι).