overfm.gr | Βόλεϊ | Οστράβα – Παναθηναϊκός 3 – 2 σετ: «Λύγισαν» στο τάι μπρέικ οι «πράσινες»

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πάλεψε στην Τσεχία, ισοφάρισε σε 2-2 σετ το ματς, ωστόσο, στο τάι μπρέικ «λύγισε», γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Ψάχνει, πλέον, «καθαρή» νίκη στην Αθήνα για την πρόκριση.

Με το αριστερό η επιστροφή της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού στην Ευρώπη. Οι «πράσινες» ηττήθηκαν με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ από την Οστράβα στην Τσεχία και πλέον ψάχνουν «καθαρή» νίκη στην ρεβάνς της Αθήνας για την πρόκριση στους «!6» του Challenge Cup.

Κακή εμφάνιση από τις «πράσινες», οι οποίες χρειάστηκε να γυρίσουν από 2-0 σετ, στο οποίο βρέθηκαν να χάνουν, «λυγίζοντας» τελικά στο 5ο σετ, με την Οστράβα να αγωνίζεται χωρίς τις ξένες παίκτριές της!

Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου ξεκίνησαν το ματς νευρικά, με πολλά λάθη στην επίθεση και κακές υποδοχές στο σερβίς των Τσέχων. Με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να φτάσουν, έστω και δύσκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 28-26. Ίδια ήταν η εικόνα και στο 2ο σετ, το οποίο οι Τσέχες πήραν με 25-23.

Εκεί ξεκίνησε η αντίδραση για τις «πράσινες», οι οποίες ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνίστριες τις Ξηντάρα και Κωνσταντίνου μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Όλα θα κρίνονταν, λοιπόν, στο τάι μπρέικ, εκεί όπου και πάλι οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων. Με τις Τσέχες να φτάνουν έτσι στη νίκη με 15-11.

Τα σετ: 3-2 (28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11)