overfm.gr | Super League 1 | Όσο ζει ελπίζει ο Ιωνικός

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ιωνικός επί του Άρη με 1-0 στην Νεάπολη με αποτέλεσμα να ξεφύγει από τις δυο τελευταίες θέσεις για πρώτη φορά φέτος.

Με κεκτημενη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη επί της Λαμίας με 2-0 στο «Αθανάσιος Διάκος», ο Ιωνικός κατάφερε να κερδίσει και τον Άρη με 1-0 στην Νεαπολη και να ξεφύγει από τις δυο τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας για πρώτη φορά φέτος. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην πέμπτη θέση έχοντας 31 βαθμούς. Σε ένα παιχνίδι κακό ποιοτικά ειδικά στο πρώτο μέρος η ομάδα της Νίκαιας ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει την νίκη επί των «Θεσσαλονικιών».

Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά χωρίς να έχουμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δυο εστίες. Ωστόσο νωρίς νωρις ο Άλαν Πάρντιου έκανε την πρώτη αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ματέο Γκαρσία πήρε την θέση του τραυματία Ντουκουρέ. Στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα αυξήθηκε για λίγο και στο 23′ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γκρέι έδωσε στον Ουντομπάτζο που σούταρε γλιστρώντας από πλάγια θέση με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ και όχι άουτ όπως έδειξε ο διαιτητής. Στα υπόλοιπα λεπτά οι «Θεσσαλονικείς» έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα κλείνοντας τους γηπεδούχους στα καρέ τους και το ημίχρονο όμως έληξε ισόπαλο χωρί τέρματα σε ένα παιχνίδι κακό ποιοτικά.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες προσπάθησαν να μπουν να παίξουν ποδόσφαιρο με σκοπό να βγουν μπροστά και να σκοράρουν. Με τον χρόνο να περνάει οι «Νικαιώτες» άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και στο 59′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σεμπά από τον Κουέστα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Λοβέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ισπανού τερματοφύλακα γράφοντας το 1-0 για τον Ιωνικό μέσα σε εξαλλους πανηγυρισμούς. Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενουμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Φαμπιάνο έκανε την κεφαλιά με τον Ρομάο να σώζει την ομάδα του από την ισοφάριση. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Γκρέι να βρίσκεται απέναντι από τον Χουτεσιώτη αλλά τον τελευταίο να σώζει στο 66′. Η πίεση για τους παίκτες του Πάρντιου συνεχιζόταν και με στημένες φάσεις προσπαθούσε να απειλήσει την εστια του Χουτεσιώτη. Η οποία δεν έφερε καρπούς και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Ιωνικός (Μ. Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς(85′ Μπουένα), Φαντιγκά(85′ Καμπράλ), Σεμπά, Λοβέρα(70′ Αντουνες), Μάντζης(70′ Μάνος)

Άρης (Ά. Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο(78′ Καμάτσο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ(11′ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό(78′ Εμπακατά), Μαζικού(70′ Καμαρά), Νταρίντα, Ιτούρμπε(78′ Ρουπ), Γκρέι