overfm.gr | La Liga | Οσασούνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2: Ασταμάτητοι οι Βάσκοι και κορυφή

Απίθανα πράγματα από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 και της Οσασούνα και έπιασε και πάλι κορυφή. Ισόπαλες 2-2 Μαγιόρκα και Έλτσε.

Τρελαίνει… κόσμο τη φετινή σεζόν η Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι πέρασαν νικηφόρα με 2-0 και από την έδρα της Οσασούνα, πιάνοντας την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Σοσιεδάδ με τη νέα της αυτή νίκη έφτασε τους 28 βαθμούς, έναν πάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Ο Μερίνο στο 72’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για να έρθει 10 λεπτά αργότερα ο Γιανουζάι να γράψει από την άσπρη… βούλα το τελικό 2-0 για την Σοσιεδάδ, η οποία αδιαμφισβήτητα αποτελεί μέχρι στιγμής την ευχάριστη έκπληξη στην La Liga.

Στο άλλο ματς που πραγματοποιήθηκε αργά το απόγευμα της Κυριακής (07/11) Μαγιόρκα και Έλτσε ήρθαν ισόπαλες 2-2. Σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο.

Ο Μπογέ στο 68’ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, με την απάντηση της Μαγιόρκας να είναι άμεση, καθώς ο Σεβίγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1. Ο Μπογέ, ωστόσο, στο 75’ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του για να έρθει ο Μαφέο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5’) να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.