overfm.gr | Champions League | Όρθιος στο Μπακού ο Ολυμπιακός και ζωντανός για την τρίτη θέση

Λευκή ισοπαλία απέσπασε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο την Καραμπάγκ στο Μπακού και έμεινε ζωντανός στο κηνύγι τη τρίτης θέσης.

Ισοπαλία που τον κρατάει ζωντανό στο κυνήγι της τρίτης θέσης απέσπασε στο Μπακού ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ελλάδας απέσπασαν λευκή ισοπαλία με την Καραμπάγκ και σε συνδυασμό την βαριά ήττα της Ναντ στο «Λα Μπουζουάρ» με την Φραιμπουργκ με 4-0 απέχουν μόλις έναν βαθμό από τους Γάλλους στην προσπάθεια που κάνουν να συνεχισουν στην Ευρώπη μέσω του Κονφερενς Λιγκ. Το δυστύχημα είναι ότι με αυτή την ισοπαλία αποκλείστηκε οριστικά από την συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στα πρώτα λεπτά και με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση και έχασαν δυο μικροευκαιρίες με τον Κάντι στο 13′ και τον Βέσοβιτς στο 17′.  Με τον Μίτσελ να βλέπει πως η ομάδα του δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και ελέγξει τον ρυθμό. Μάλιστα στο 37′ λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 37′ σε σέντρα σουτ που είχε κατέληξε στο δοκάρι. Φάση παρόμοια με του Μασούρα στο πρώτο παιχνίδι στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» . Νέα καλή στιγμή στο 43 με το σουτ του Κουντέ να αποκρούεται από τον Μαγκομενταλίγιεφ με αποτέλεσμα να λήξει το ημίχρονο ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να κυνηγήσουν το γκολ ώστε να πετύχουν την νίκη και η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 72′. Ο Όζοβιτς με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Πασχαλάκη . Στην συνέχεια ο Μίτσελ έριξε στο ματς τους Βαλμπουενά και Μαρσέλο για να χτυπήσει το παιχνίδι και να πάρει ο Ολυμπιακός την νίκη ενώ το ματς πήγαινε σβηστά για 0-0, σκλήρυνε προς το φινάλε και ο Ισπανός τεχνικός σκέφτηκε μήπως χτυπήσει στο φινάλε για να «κλέψει» το τρίποντο και να μείνει ζωντανός στη μάχη ακόμη και της 2ης θέσης ρίχοντας Ινμπόμ και Γκάρι αλλά απέσπασε λευκή ισοπαλία που τον φέρνει ζωντανο στην μάχη της τρίτης θέσεις.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ: Μαγκομενταλίγιεβ, Βέσοβιτς, Μουσταφαζάντε, Μπ. Χουσεϊνοβ, Ζαφαργκουλίεβ (85′ Μπαϊράμοβ), Γκαράγιεβ (68 Ρομαό), Αλμέιδα (68′ Γιάνκοβιτς), Οβόσου (85′ Α. Χουσεϊνοβ), Σεϊντάεβ, Κάντι (62′ λ.τρ. Όζομπιτς), Ζουμπίρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Σωκράτης Παπασταθόπουλος, Ντόι, Βρσάλικο, Μπουχαλάκης (86′ Ίνμπομ Χουάνγκ), Κούντε (69′ Εμβιλά), Μπιέλ (60′ Βαλμπουενά), Βρουσάι (86′ Γκάρι Ροντρίγκες), Ουί Τζο (60′ Μαρσέλο), Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.