overfm.gr | Uncategorized | Όρθιος στην Λαμία με κυνικότητα ο Βόλος

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν Λαμία και Βόλος στο «Αθανάσιος Διάκος» με τους φιλοξενουμενους να πετυχαινουν δυο γκολ σε τρεις ευκαιρίες σε όλο το ματς.

Σημαντικό βαθμό έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι τσίμπησε η Βόλος με 2-2 στο «Αθανάσιος Διάκος» απέναντι στην Λαμία με τον πρώτο να δημιουργεί τρεις ευκαιρίες όλες και όλες στο ματς και να βάζει δυο γκολ και να βρίσκεται στην τρίτη θέση. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι αισθάνονται και δικαιολογημένα αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα καθώς έχασαν πλήθος ευκαιριών για να πάρουν την νίκη , ενώ πήραν το προβάδισμα δυο φορές χωρίς όμως να το κρατήσουν.

Φουριόζα μπήκε η Λαμία στο παιχνίδι και μάλιστα στο 4′ λίγο έλειψε να σκοράρει όταν σε εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι , ο Σλίβκα έκανε την γυριστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Με τους «Βολιώτες» να είναι κλεισμένοι πίσω ψάχοντας τον τρόπο που να βγουν στην κόντρα. Όμως στο 10′ βρέθηκαν ΄πισω στο σκορ όταν από λάθος του Νοκερ, ο Ντε Βινσέντι έκλεψε και έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο φρενήρη ρυθμό και μάλιστα τρία λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Τσιλούλη να βρίσκεται απέναντι από τον Κλέιμαν όμως ο Ουές τον έκοψε τελευταία στιγμή. Ενώ οι «Λαμιώτες» συνέχισαν να ελέγχουν το ματς , οι φιλοξενούμενοι στο 29′ έκαναν για πρώτη φορα αισθητη την παρουσία τους στα καρέ του Σαράνοφ που έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Μπαριέντος.

Αυτό έδωσε το έναυσμα στους «κυανόλευκους» να πατήσουν το γκάζι και να χάσουν μεγάλες ευκαιρές. Όπως στο 30′ με τον Μανούσο να πλασάρει και τον Τσοκάνη να διώχνει με το κεφάλι τελευταία στιγμή και τον ίδιο παίκτη στο 34΄να αστοχεί σε τετ α τετ. Και αφού δεν έγινε το 2-0, στο 38′ ήρθε η ισοφάριση για τους «Θεσσαλούς» με τον Φερνάντες να αιφνιδιάζει τον Σαράνοφ και με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Όμως με την σέντρα η Λαμία ανέκτησε το προβάδισμα με τον Τσιλούλη να την δίνει στον Σιμόν και να κάνει το παράλληλο γύρισμα για τον Νούνιες που από κοντά έκανε το 2-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου σε ένα γεμάτο και απολαύστικό πρώτο μέρος.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις μπήκε ο Βόλος στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ευτύχησε να ισοφαρίσει εκ νέου όταν ο Μπαριέντος με σουτάρα αφού βρήκε η μπάλα στο δεξί «Γ» κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ κάνοντας στο 56′ το 2-2. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσουν το προβάδισμα όταν ο Τσιλούλης με σουτάρα έστειλε την μπαλα στο δοκάρι και ο Κλέιμαν έσωσε εντυπωσιακά. Δυο λεπτά αργότερα ξεκίνησε και η βροχή στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο φρενήρης ρυθμός που είχαμε στο παιχνίδι να πέσει αισθητά. Οι «Λαμιώτες» απειλούσαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής και το πιο αξιόλογο ήταν αυτό του Μπεχράνο στο 78′ που απέκρουσε ο Κλέιμαν. Μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων παραλίγο να κλέψουν την νίκη όταν ο Μποακί από πλάγια βρέθηκε τετ α τετ με τον Κλέιμαν όμως ο τελευταίος έσωσε τον Βόλο από την ήττα και κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας με το ματς να λήγει σε 2-2.

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ – Σλίβκα, Τζανδάρης – Νούνιες(81′ Ασκόφσκι), Ντε Βινσέντι(77′ Μπεχράνο), Τσιλούλης(67′ Γιακουμάκης), Μανούσος(77′ Μποακί).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο – Τσοκάνης, Μπαριέντος – Ντέλετιτς(67′ Κούτσιας), Νοκαέρ, Πάολο Φερνάντες(86′ Πίρινεν) – Οζέγκοβιτς(86′ Ματίγια).