overfm.gr | Serie A | Όρθια με περιπέτεια στο «Αρέκι» η Κρεμονέζε, μεγάλη νίκη για Έμπολι

Χρυσή ισοπαλία με 2-2 απέσπασε η Κρεμονέζε από την Σαλερνιτάνα στο «Αρέκι» ενώ η Έμπολι πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Σασσουόλο με 1-0 στο «Κάρλο Καστελάνι».

Μεγάλη ισοπαλία έστω και με περιπέτεια απέσπασε η ουραγός Κρεμονέζε με 2-2 κόντρα στην Σαλερνιτάνα στο «Αρέκι» με τους γηπεδούχους να παραμένουν ένατοι μαζί με την Τορίνο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′ με τον Πιόντεκ για να ισοφαρίσουν στο 12′ οι νεοφώτιστοι με τον Οκερέκε και στο 36 τους ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ. Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Σαλέρνο ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κουλιμπαλί. Και στο 86′ η ομαδα από την Κρεμόνα κέρδισε πέναλτι και ο Τσιοφάνι αστόχησε αλλά ο διαιτητής διεταξε επανάληψη καθώς παίκτες της Κρεμονέζε μπήκαν νωρίτερα. Η δεύτερη εκτέλεση αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων όμως ο ίδιος ο Τσιοφάνι πήρε το ριμπάουντ και ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Στο άλλο ματς στο «Κάρλο Καστελάνι» η Έμπολι πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Σασσουόλο και ανέβηκε στην δωδέκατη θέση με 14 βαθμούς έναν βαθμό και μια θέση πίσω από την αντίπαλο της. Έπειτα από ένα στείρο ματς το γκολ που έκρινε την συνάντηση σημείωσε ο Μπαλντάζι στο 64′ ενώ στο 80′ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους «Τοσκανούς» ο Καμπιάγκι.