overfm.gr | Super League 1 | Όπλο πολυ-Βόλο και στο Πανθεσσαλικό ο Παναθηναϊκός

Ένας καταιγιστικός Παναθηναϊκός διέσυρε τον Βόλο με 5-1 στο Πανθεσσαλικό και πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Λεωφόρο την άλλη Κυριακή κάνοντας το 10 στα 10 στο πρωτάθλημα.

Παναγιά μου ένας Παναθηναϊκός. Η υπερομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ισοπέδωσε τον καλύτερο Βόλο της ιστορίας του με 5-1 μέσα στο Πανθεσσαλικό και πηγαίνει με το 10 στα 10 στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την επόμενη Κυριακή στο «Απόστολος Νικολαίδης». Έχοντας και την συμπαράσταση ούτε λίγο ούτε πολύ 15.000 οπαδών του που έκαναν κατάληψη στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας , οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν δυο κλάσεις ανώτεροι από τους αντιπάλους τους . Τελευταία φορά που σημείωσαν 5 γκολ εκτός έδρας ήταν τον Φλεβάρη του 2017 όταν κέρδισαν στην Τρίπολη τον Αστέρα με 5-0.

Επιθετικός μονόλογος ήταν το πρώτο μέρος για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς και στο τρίτο μόλις λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρμπιτς να πλασάρει αουτ από ιδανική θέση. Ο ίδιος παίκτης με την συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από το δοκάρι του Κλέιμαν. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν θέμα χρόνου να έρθει το γκολ. Και ήρθε. Στο 37′ σε αντεπίθεση του «τριφυλλιού» ο Μπερνάρντ έβγαλε στον Παλάσιος και με σουτ από αριστερά έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών και των οπαδών του Παναθηναϊκού. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το πρώτο γκολ στο 42′ ήρθε και το δεύτερο. Ο Παλάσιος με ένα ωραίο κοντρόλ και σουτ στην αριστερή γωνία έκανε το 0-2 στέλνοντας τους «πράσινους» με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ενώ οι «Βολιώτες» στις αρχές της επανάληψης και στα πρώτα λεπτά ήταν πιο επιθετικοί , οι φιλοξενουμενοι έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ με τον Τσέριν να βρίσκεται σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι όμως το πλασέ έφυγε λίγο άουτ. Χρειάστηκε να φτάσουμε στη μια ώρα αγώνα και να κάνουν οι «Θεσσαλοί» την πρώτη τους ευκαιρία όταν σε αντεπίθεση ο Φερνάντες που πήγε να βγει απέναντι από τον Μπρινιόλι με τον Σένκεφελντ να τον προλαβαίνει και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Οζέγκοβιτς έφυγε άουτ. Ώσπου στο 66′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Χουάνκαρ να σουτάρει από το ύψος της περιοχής αριστερά με την μπάλα να κοντράρει στον Εσκομπάρ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-3. Ένα τέρμα που χρειάστηκε την συνδρομη του VAR καθώς αρχικά ακυρώθηκε το γκολ αλλά στην συνεχεια θεώρησε ότι ο Βέρμπιτς δεν επηρεάζει την φάση.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος και πέτυχε και τέταρτο γκολ ένα λεπτο αργότερα. Ο Σπόραρ έκανε το τακουνάκι με τον Κλέιμαν να αποκρούει, η μπάλα μετά έφτασε στον Τσέριν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 0-4. Μάλιστα στο 76′ έφτασε και σε πέμπτο τέρμα με τον Μπερνάρντ να βγάζει τον Σπόραρ και εκείνος με πλασέ έκανε το 0-5 . Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στο 82′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νοκέρ στο τελικό 1-5. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε παίκτες και 15.000 οπαδούς του «τριφυλλιού» να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτή την μεγάλη νίκη.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (85′ Ουές), Μπαριέντος (72′ Ματίγια), Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες (85′ Μπατόκιο), Ντέλετιτς, Μεσκίδα (46′ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (71′ Κούτσιας).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (78′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Μπερνάρ (86′ Γκάνεα), Ρούμπεν (78′ Τσόκαϊ), Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (69′ Κουρμπέλης).