overfm.gr | Super League 1 | One Man-u Garcia show για τον Άρη

Με τον Μανού Γκαρθία σε μεγάλη μέρα και να πετυχαίνει χατ-τρικ ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανού Γκαρθία που πέτυχε χατ-τρικ ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» . Mε αυτήν την νίκη οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν στην πέμπτη θέση με 29 βαθμούς μια θέση και δυο βαθμούς ταυτόχρονα πιο κάτω από τον αντίπαλο τους. Σε ένα παιχνίδι που στο μεγαλύτερο του διάστημα ήταν πολύ καλύτεροι και μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν στην επανάληψη και έφτασαν στην επικράτηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι αναμετρήσεις τους μέσα-έξω στην Σούπερ Λίγκα δεν έχουν καθόλου ισοπαλίες.

Οι «Θεσσαλοί» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και εβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Σιγά σιγά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και στο 12′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μανού Γκαρθία σούταρε με την μπάλα να καταλήγει λιγο πάνω από τα δοκάρια. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να πιέζουν και στο 24′ ο Μαντσίνι πλάσαρε από καλή θέση και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ αφού κόντραρε στον Πίρινεν. Ο Άρης συνεχίζει να έχει τον έλεγχο, με τον Βόλο να δίνει περισσότερη βάση στην αμυντική του λειτουργία, περιμένοντας να… χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που βολεύει τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το μηδέν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «Θεσσαλονικείς» καθώς στο 47′ ο Μαντσίνι πάσαρε για τον Μανού Γκαρθία που με πλασέ άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το γκολ που δέχτηκαν με το καλημέρα της επανάληψης. Αντ αυτού δέχτηκαν και δεύτερο με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού όταν  ο Ματέο Γκαρσία έδωσε στον Μανού Γκαρθία που με ιδανικό πλασέ έγραψε το 2-0. Το σοόυ του τελευταίου συνεχίστηκε και στο 74 όταν σούταρε δυνατά από 30 μέτρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 3-0 με ένα προσωπικό του σόου. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και ο Άρης πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.

Άρης (Άλαν Πάρντιου 4-2-3-1): Koυέστα – Εμπακατά(22′ Ουντομπάτζο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Νταρίντα(67′ Ετέμπο), Ντουκουρέ – Μανού Γκαρθία, Ματέο Γκαρσία(83′ Ροντριγκες), Μαντσίνι(81′ Μαζικού) – Γκρέι(81′ Ιτούρμπε)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος, 4-2-3-1): Κλέιμαν – Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα(67′ Σι) – Μπαριέντος, Μεταξάς – Ντέλετιτς, Μεσκίδα(67′ Πιρές), Τσιρίνος – Οζέγκοβιτς(84′ Κούτσιας)