overfm.gr | La Liga | One Griez-man(n) show και νίκη της Ατλέτικο επί της Μπέτις

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν η Ατλέτικο Μαδριτης απέδρασε από το «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» κερδίζοντας την Μπέτις με 2-1.

Με τον Αντουάν Γκριεζμάν να σημειώνει ντοπιέτα πετυχαίνοντας το ένα από τα δυο γκολ με απευθείας χτύπημα κόρνερ η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Μπέτις με 2-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Στην πέμπτη θέση παρέμειναν οι ηττημένοι.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Ροντρίγκες πέρασε μόλις έξω ενώ στο 7’ ο Καρβάλιο έκανε φοβερή ενέργεια αλλά το σουτ του δε βρήκες στόχο. Στο 31’ το σουτ του Λουίζ Ενρίκε πέρασε μόλις έξω ενώ στο 36’ ο Όμπλακ είπε όχι σε προσπάθεια του Ιγκλέσιας και στο 44’ ο Σαμπαλί αστόχησε από κοντά.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ οι «βερδιμπλάνκος» σκόραραν με τον Λουίζ Ενρίκε όμως το γκολ του ακυρώθηκε λόγω του ότι στο ξεκινημα της φάσης ήταν οφσάιντ. Και στο 53′ ο Γκριεζμάν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Σίλβα και οι «ροχιμπλάνκος» από το πουθενά έκαναν το 0-1.

Και στο 70′ ο Κούνια έδωσε στον Γκριεζμάν που με πλασέ έκανε το 0-2 γέρνοντας την πλάστιγγα προς την πλευρά των «Μαδριλένων». Οι «Σεβιγιάνοι» ξαναμπήκαν στο ματς με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φεκίρ στο 82’μειώνοντας σε 1-2 ενώ στο 90′ βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση καθώς η κεφαλιά του Μορένο κατέληξε στο δοκάρι.

ΜΠΕΤΙΣ(Μανουέλ Πελεγκρίνι): Ρουί Σίλβα, Πετσέγια, Μορένο, Σαμπαλί (75’ Ρουϊμπάλ), Λουίζ Φελίπε (19’ Ρουίθ), Γουαρδάδο (75’ Φεκίρ), Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ρόδρι (65’ Χοακίν), Λουίζ Ενρίκε (65’ Χουάν Κρουθ), Ιγκλέσιας

ΑΤΛΕΤΙΚΟ(Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα, Ρεϊνίλντο, Σάβιτς Χιμένεθ, Κοντογκμπιά, Βίτσελ, Κορέα (75’ Φέλιξ), Σαούλ (85’ Ντε Πολ), Γκριεζμάν (75’ Καρασκό), Μοράτα (58’ Κούνια)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.