overfm.gr | Europa League | Ομόνοια-ΠΑΟΚ 2-1: Ντροπιαστική ήττα και αποκλεισμός

Αυτοκαταστροφικός για άλλη μια φορά ο «Δικέφαλος του Βορρά »

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ για την 5η αγωνιστική τον ομίλων του Europa League, με το εύστοχο πέναλτι του Γκόμεθ στο 84′ να αφήνει εκτός διοργάνωσης το «Δικέφαλο του Βορρά»

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα της Ομόνοια έγινε στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να εκτελούν κόρνερ από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς να κάνει εσφαλμένη έξοδο και ο Χούποτσαν με άστοχο σουτ να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά » προσπάθησε να απειλήσει για πρώτη φορά τα καρέ του Φαμπίανο στο 5΄, με τον Σφιντέρκι όμως να μην κάνει εύστοχη κεφαλιά.

Οι Θεσσαλονικείς στα πρώτα δέκα λεπτά πίεζαν συνεχώς τους αντιπάλους τους, με τον Κρέσπο να ανέβει μέχρι την σέντρα. Όμως η συγκεκριμένη τακτική είχε επιπτώσεις, αφού όταν βγήκαν οι γηπεδούχοι στην αντεπίθεση κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κακουλή στο 9ο λεπτό . Μάλιστα ο σκόρερ του πρώτου τέρματος λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε τραυματίας  από το παιχνίδι, με τη θέση του να την παίρνει ο Σαχού στο 21΄.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανοίχτηκε και έγινε πιο επιθετικός, με τον Σβάρμπ στο 23΄να μην σημαδεύει σωστά, στέλνοντας την μπάλα λίγα εκατοστά από την εστία του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα, αφού Κρέσπο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Η ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 39ο λεπτό, με τους Ελ Καντουρί και Ζίβκοβιτς να ανταλλάσουν γρήγορες μπαλιές μεταξύ τους, και ο Τζόλης να ολοκληρώνει με επιτυχία τη φάση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πάμπλο Γκαρσία έκανε δύο αλλαγές βάζοντας Γιαννούλη και Μούργκ. Στο 46΄έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που έγινε,  ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, αφού η προβολή του από τα αριστερά ήταν αδύναμη. Στο 49΄ ο Σενέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κρέσπο, με τον Σενεγαλέζο αρχικά να νικιέται από το Ζίβκοβιτς και στην συνέχεια ο Τσιωνής με σουτ από την μεγάλη περιοχή να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Ο σκόρερ των Θεσσαλονικών Χρήστος Τζόλης δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1 στο 68’ καθώς έστειλε την μπάλα άουτ ύστερα από γύρισμα που έκανε στην μεγάλη περιοχή. Στο 84΄ οι γηπεδούχοι μετά από πολύ ώρα στην βγήκαν ξανά στην αντεπίθεση, με τον Ελ Καντουρί να στέλνει με την εσφαλμένη ενέργειά του τον Γκόμεθ στην άσπρη βούλα του πέναλτι και ο Ισπανός να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του.

ΑΛΛΑΓΕΣ:  Γιαννούλης 45′ (Ουαγκέ) , Μούργκ 45′ (Σβάμπ), Μπίσεσβαρ 78′ (Τσιγκάρας)

Σέχου 21΄(Κακουλής), Γκόμεθ  58΄(Σενέ),  Λέτζιακς 58΄(Κίχο),  Ασάντε (Λουϊζου) 84

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ  Πόουσον (διαιτητής), Λι Μπέτς (βοηθός), Ίαν Χάσιν (βοηθός), Άντριου Μάντλεϊ

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Μπόατεκ (Ομόνοια), Μαυρίας (Ομόνοια), Αουγκούστο (τιμωρημένος) Βιεϊρίνια (ΠΑΟΚ), Μιχάι (ΠΑΟΚ)

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένιγκ Μπέργκ) 5-4-1: Φαμπιάνο, Κούσουλο, Χούμποκαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Κίκο, Λοϊζου, Κακουλής, Τζιωνής, Γκόμεθ, Σενέ

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) 4-3-3: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ουαγκέ, Ροντρίγκο, Σβάμπ, Ελ Καντουρί, Τσιγγάρας, Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι