overfm.gr | Βόλεϊ | Ολυμπιακός: Χωρίς κόπο προκρίθηκε επί της Κομάρνο ντουμπλάροντας τις νίκες

Την πρόκριση στους 16 του Τσάλεντζ Καπ πήρε ο Ολυμπιακός με την νίκη επί της Κομάρνο με 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη» ενώ το εισιτήριο το πήρε επι της ουσίας στο δεύτερο σετ.

Εντυπωσιακός και στο «Μελίνα Μερκούρη» ήταν ο Ολυμπιακός κόντρα στην Κομάρνο συντρίβοτας την με 3-0 σετ και πήρε την πρόκριση για τους 16 του Τσάλεντζ Καπ. Μάλιστα η πρόκριση σφραγίστηκε στο δεύτερο σετ αφού ήθελε δυο για να περάσει στην επόμενη φάση. Ετσι στην συνέχεια ο αγώνας έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα αφού στο πρώτο ματς στην Σλοβακία οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 3-1.

Ιδανικά μπήκαν στο πρώτο σετ οι «Πειραιώτες» και προηγήθηκαν με 10-5 και στην συνέχεια με διψήφια διαφορά (17-7) με αποτέλεσμα να το κατακτήσουν με το εντυπωσιακό 25-12.

Στο δεύτερο σετ οι Σλοβάκοι δεν εκατσαν με σταυρωμένα χέρια και προηγήθηκαν μάλιστα με 12-15. Αυτό θύμωσε τον Ολυμπιακό ο οποίος με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το σετ με 25-21 και την πρόκριση μαζί για την επόμενη φάση.

Το υπόλοιπο του ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και παροτι ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε πολλές αλλαγές έφτασε και στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-21 και στην νίκη με 3-0.Για τον αντίπαλο στους «16» θα γίνει κλήρωση και οι αγώνες θα γίνουν 7 και 16 Φεβρουαρίου.