overfm.gr | Uncategorized | Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 11-6: Πρώτο βήμα για το τρεμπλ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 11-6 της Βουλιαγμένης στον πρώτο τελικό των πλέι οφ της Α1 πόλο γυναικών και έκανε το πρώτο βήμα για το τρεμπλ. Δεύτερο ματς την Παρασκευή (28/5, 18:30) στον Λαιμό.

Ο Ολυμπιακός κράτησε την έδρα του απέναντι στη Βουλιαγμένη (11-6) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α’ Εθνικής κατηγορίας πόλο γυναικών.

Η ομάδα του Πειραιά, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του κυπέλλου έδειξε την ποιότητά του κάνοντας την πρώτη από τις 3 νίκες που χρειάζεται για να κατακτήσει και το φετινό πρωτάθλημα. Το επόμενο ματς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς και προηγήθηκε με 2-0 με γκολ της Τσουκαλά και της Ελευθεριάδου στην παίκτρια παραπάνω. Η Βουλιαγμένη βρήκε τις λύσεις και μείωσε με την Κώτσια ενώ ισοφάρισε σε 2-2, που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου με τη Γιαννοπούλου στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η ομάδα των νοτίων προαστίων μπήκε φουριόζα στο δεύτερο οκτάλεπτο. Με γκολ της Βασιλικής Διαμαντοπούλου στην κόντρα οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 2-3 με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό.

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε και πάλι με την Ξενάκη με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να φέρνει και πάλι το ματς στα ίσα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-4 με τη Μυριοκεφαλιτάκη στην παίκτρια παραπάνω με τη δεύτερη περίοδο να ολοκληρώνεται με αυτό το σκορ.

Σε αντίθεση με τα πρώτα δύο οκτάλεπτα, η τρίτη περίοδος ήταν κλειστή. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση στην άμυνά του μην επιτρέποντας στη Βουλιαγμένη να σκοράρει στο τρίτο οκτάλεπτο. Κάπως έτσι η ομάδα του Πειραιά έφτασε στα 6-4 με το γκολ της Τσουκαλά, που ήταν και το μοναδικό στην τρίτη περίοδο.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου η Βουλιαγμένη μείωσε σε 6-5 με την Ξενάκη με την Πάτρα να ισοφαρίζει σε 6-6 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η Ελευθεριάδου έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με την Αβραμίδου να κάνει το 8-6 σε κρίσιμο χρονικό σημείο. Στο φινάλε του ματς η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη με δύο γκολ διαμόρφωσε το 11-6 που ήταν και το τελικό σκορ.