overfm.gr | Super League 2 | Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Πόντου 3-2: Πρώτη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός Βόλου αν και κινδύνευσε, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Super Leageu 2. Επικράτησε του Απόλλωνα Πόντου με 3-2.

Ολυμπιακός Βόλου και Απόλλων Πόντου κοντραρίστηκαν για την εμβόλιμη 4η αγωνιστική της Super League 2 του Βόρειου ομίλου. Οι γηπεδούχοι αν και κινδύνευσαν, πήραν το τρίποντο. Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Πόντου 3-2: Πρώτη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου. Ο Σιαφά με δύο προσωπικά του τέρματα στο 2ο και στο 6ο λεπτό έκανε το 2-0 για  τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια μετά τα δύο πρώτα γρήγορα γκολ, οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές ενώ ο Απόλλων Πόντου δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ολυμπιακός Βόλου – Απόλλων Πόντου 3-2: Πρώτη νίκη για τους «ερυθρόλευκους»

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου και στο δεύτερο μέρος. Στο 53’ έγινε το 3-0 με τον Σκοπελίτη να χρίζεται σκόρερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Απόλλων Πόντου στο 57’ μείωσε σε 3-1 με τον Καλογέρη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν ενώ στο 78’ το σουτ του Κουντουριώτη ανάγκασε τον Πολίτη σε δύσκολη απόκρουση.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλων Πόντου έγινε πιο απειλητικός με μεγάλη ευκαιρία το σουτ του Μπαργκάν στο 80’. Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε στο 87’ με τον Δαλιανόπουλο. Αν και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης, δεν τα κατάφεραν και παρέμεινε το τελικό 3-2.

Ολυμπιακός Βόλου: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Να’α (83′ Κόκκας), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Σιαφά (61′ Σουλεϊμάν), Σκοπελίτης (73′ Χατζής), Κόλα, Κουντουριώτης, Μπάτροβιτς (61′ Κατσούκης), Βερνάρδος.

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Σουντουρά, Καλαΐτζίδης, Δεινόπαπας, Δαλιανόπουλος, Παπαΐωάννου, Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Ξιφιλίνος (73′ Μπαργκάν), Φράγκος.