overfm.gr | Euroleague | Ολυμπιακός βγάλμένος από το ΝΒΑ διέσυρε την Βίρτους

Ένας Ολυμπιακός βγαλμένος από άλλο πλανήτη κατάφερε και ισοπέδωσε την Βίρτους Μπολόνια με 117-71 στο ΣΕΦ.

Τι Ολυμπιακός Θεε μου! Η ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα παίζοντας μπάσκετ από άλλον πλανήτη κατάφερε να διασύρει με σκορ μαμούθ την Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ και συγκεκριμένα με 117-61. Οι «ερυθρόλευκοι»ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του ματς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Με αυτή την νίκη έφτασαν στο 8-4 με τους Ιταλούς να είναι στο ακριβώς αντίθετο 4-8 δηλαδή. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοφ με 20 ενώ για τους ηττημένους ο Μπάκο με 17.

Η εξαιρετική άμυνα, αλλά και η ευστοχία έξω από τα 6,75μ. ώθησαν τους «ερυθρόλευκους» να μπουν με σερί 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, η Βίρτους βρήκε πόντους στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν το… βιολί τους από την περιφέρεια για το +12 (19-7), στο 5’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με Κάαναν και Μπλακ στην επίθεση και προηγήθηκαν με 29-13 στο 8′ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 31-15.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν τέλειος σε άμυνα και επίθεση σε αντίθεση με τους Ιταλούς που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Έχοντας τον Σλούκα να κάνει την διαφορά προηγήθηκε με 20 πόντους (42-22) στο 14′. Η κυριαρχία των παικτών του Μπαρτζώκα συνεχίστηκε, με εκείνους του Σκαριόλο να είχαν χάσει εντελώς το μυαλό τους και έτσι η διαφορά έφτασε στο +29 (54-25), στο 16’. Στην συνέχεια η διαφορά όσο πήγαινε και μεγάλωνε με το ημίχρονο να λήγει με 61-35.

Σε πιο χαμηλό τέμπο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την πίεση στην άμυνα και τον Φαλ σημείο αναφοράς στην επίθεση η διαφορά πήγε στο +32 (71-39), στο 24’. Στο ίδιο μοτίβο η διαφορά και στα υπόλοιπα λεπτά καθώς κυμαινόταν μεταξύ 28 και 32 πόντων με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή και το φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν εντυπωσιακό καθώς ο Γουόκαπ με τρίποντο σχεδόν λίγο πιο πάνω από την σέντρα έκανε το 84-55.

Στην τέταρτη περίοδο ο Μπαρτζώκας έκανε ροτέισιον αλλά οι «Πειραιώτες» ήταν ασταμάτητοι.  Την σκυτάλη στο σκοράρισμα είχαν πάρει οι Λαρεντζάκης και ΜακΚίσικ με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν την κατοστάρα και το… διαστημικό +42 (101-59), στο 34’! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 46 χάρη στους Μπολομπόι και Πίτερς (109-63) και εν τέλη να επικρατήσουν με 117-71 ενώ στο φινάλε ο κόσμος αποθέωσε τους Τεόντοσιτς και Χάκετ που αγωνίστηκαν στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71