overfm.gr | Super League 2 | Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟΚ Β’ 3-1: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι με θρυλική ανατροπή!

Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟΚ Β’ 3-1: Τριάρα από την ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα στο «Eλ Πάσο», η οποία ήταν ανώτερη από την αντίστοιχη του Πάμπλο Γκαρσία, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη Superleague 2.

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι της Superleague 2 ανάμεσα στον Ολυμπιακό Β’ και τον ΠΑΟΚ Β’. Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπειτα από αυτογκόλ του Καλογερόπουλου στο 13’ του ματς, έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη, φτάνοντας σε μία σπουδαία ανατροπή και νίκη με 3-1. Μία ανατροπή που σημειώθηκε μέσα σε 7 λεπτά!

Ο Κίτσος με όμορφο σουτ από πολύ δύσκολη, πλαϊνή θέση νίκησε τον πορτιέρο του ΠΑΟΚ, κάνοντας το 1-1 στο 65’, ενώ στο 72’ ο Μπα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το 2-1. Το τελικό σκορ του αγώνα διαμόρφωσε στο 87’ ο Βοΐλης, ο οποίος μόλις είχε περάσει εντός του αγωνιστικού χώρου.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Βασίλης Σουρλής έκανε πραγματικά ματσάρα! Ο μεσοεπιθετικός των «ερυθρόλευκων» ήταν παντού στο ματς, ξεκινώντας από τα πόδια του όλες οι επιθετικές ενέργειες των Πειραιωτών. Μεγάλο ματς από τον Σουρλή, ο οποίος έδειξε πως είναι ο ηγέτης της δεύτερης ομάδας του Ολυμπιακού.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η στιγμή του 1-1 στο 65’ έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στους παίκτες του Ολυμπιακού, δίνοντάς τους το έναυσμα για να φτάσουν στην πολυπόθητη νίκη. Και μάλιστα με διαστάσεις θριάμβου, αφού επικράτησαν τελικά με το εμφατικό 3-1.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Αριέλ Ιμπαγάσα ήταν ο μεγάλος νικητής στη «μάχη» των πάγκων με τον Πάμπλο Γκαρσία. Ο προπονητής των Πειραιωτών έστησε άψογα την ομάδα του, η οποία εκτός από τη φάση του αυτογκόλ δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ από τους Θεσσαλονικείς. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» πέρα από τα 3 τέρματα που σημείωσαν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί και σε πολλές ακόμη στιγμές στο ματς.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Χρήστος Βεργέτης βρέθηκε αρκετές φορές στο προσκήνιο. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για 3 περιπτώσεις πέναλτι, δύο εκ των οποίων φάνηκαν πως υπήρχαν παραβάσεις. Εκτός από αυτές τις φάσεις του ξέφυγε και το πειθαρχικό κομμάτι, μη μπορώντας να ελέγξει την ένταση που δημιουργήθηκε κυρίως από τους δύο πάγκους των ομάδων.

Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟΚ Β’: «Ασπρόμαυρο» προβάδισμα κόντρα στην ροή του παιχνιδιού…

Ο ΠΑΟΚ Β’ πήρε κόντρα στην ροή του αγώνα προβάδισμα στο σκορ στο 13’. Ο Καλογερόπουλος έστειλε άθελά του την μπάλα στο βάθος της εστίας του Τζολάκη, κάνοντας το 1-0 υπέρ των Θεσσαλονικιών. Στη συνέχεια, η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο, είχε μία φλύαρη υπεροχή, χωρίς να μπορέσει να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός.

Ολυμπιακός Β’ – ΠΑΟΚ Β’: «Ερυθρόλευκη» αντεπίθεση και σπουδαία ανατροπή!

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους. Οι Πειραιώτες είχαν πάρα πολλές καλές στιγμές για να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο, τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Στο 65’, όμως, ο Κίτσος με μία υπέροχη έμπνευση έκανε το 1-1, δίνοντας ψυχολογία στην ομάδα του. Στη συνέχεια, στο 72’ ο Μπα ήταν εύστοχος από την… άσπρη βούλα, πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον ρυθμό, ενώ μπόρεσε να φτάσει και σε 3ο γκολ με τον Βοΐλη, ο οποίος μόλις είχε περάσει εντός αγωνιστικού χώρου.

ΓΚΟΛ: 65’ Κίτσος, 72’ Μπα πεν., 87’ Βοΐλης/ 13’ Καλογερόπουλος αυτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 10’ Ξενιτίδης, 23’ Σουρλής, 74’ Μπα/ 23’ Σαλαμούρας, 34’ Καλουτσικίδης, 53’ Γιαξής, 83’ Αποστολόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 23’ Παυλόπουλος (προπονητής τερματοφυλάκων του ΠΑΟΚ Β’)

Ολυμπιακός Β’: Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Κωστή (82’ Σαπουντζής), Σουρλής (Ντόη), Κίτσος, Μαρίνος (Λιάτσος), Μπα (86’ Βοΐλης).

ΠΑΟΚ Β΄: Ταλιχμανίδης, Τσαούσης (75’ Τσαούσης), Καλουτσικίδης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας (46’ Γιαξής) Χατζηστραβός, Τζίμας, Γαϊτανίδης, Πανίδης (57’ Γκορντεσιάν).