overfm.gr | Α2 Ανδρών | Ολυμπιακός Β’ – Πανερυθραϊκός 76-62: «Πύρρειος» νίκη για τους ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε τη νίκη, αλλά έχασε… τρεις παίκτες.

Ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο έκανε ο Ολυμπιακός Β’, καθώς επικράτησε του Πανερυθραϊκού με 76-62. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι καθ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός Β’ από το ξεκίνημα έδειξε τις διαθέσεις του και γρήγορα προηγήθηκε με 17-9. Ο Πανερυθραϊκός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-17). Οι γηπεδούχοι, όμως, συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στο ματς και εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Β’ είχε τον έλεγχο και διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα του (61-50). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και μάλιστα οι ερυθρόλευκοι πήραν και μία καλή διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας (76-62).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 61-50, 76-62