overfm.gr | Super League 2 | Ολυμπιακός Β΄- ΑΕΛ 1-0: Έκανε το «δύο στα δύο»

Ο Ολυμπιακός Β΄ δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της ΑΕΛ.

Με γκολ του Κωστή στο 79’ ο Ολυμπιακός Β΄ επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 1-0 για την τρίτη αγωνιστική της Super League 2. Ολυμπιακός Β΄- ΑΕΛ 1-0: Έκανε το «δύο στα δύο».

Ολυμπιακός Β΄- ΑΕΛ 1-0: Έκανε το «δύο στα δύο»

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ξεκάθαρα ο Κωστή. Ο τελευταίος μπήκε ως αλλαγή στο 64΄και ένα τέταρτο αργότερα σκόραρε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 73’ ο Ξενιτίδης έβγαλε στην αντεπίθεση την ομάδα του, ο Κίτσος επιχείρησε το σουτ,  όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΛ μπλόκαρε την μπάλα.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:  Ο Αριέλ Ιμπαγάσα κέρδισε την «μάχη» των πάγκων, καθώς με τις αλλαγές του, κυρίως αυτή του Κωστή, «ξεκλείδωσε» την άμυνα της ΑΕΛ.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Κουκούλας δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στην αναμέτρηση, αφήνοντας το πλεονέκτημα όταν χρειαζόταν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με τους ίδιους περίπου αγωνιστικούς σκοπούς. Να πιέσουν στη μεσαία γραμμή προκειμένου να εμποδίσουν τον αντίπαλο να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα. Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου 45λεπτου έγινε ξεκάθαρα κυρίαρχος της αναμέτρησης. Τη λύση για τους «ερυθρόλευκους» έδωσε ο Κωστή στο 79ο λεπτό του αγώνα, με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κόντραρε στον Αμπούντ.

Ολυμπιακός (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Νίκολιτς, Κινκουέ, Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Σαπουντζής (46’ Μαυρουδής), Σουρλής, Μαρίνος (64’ Κίτσος), Α. Μπα (90’ Ντόι), Βοΐλης (64’ Κωστή).

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κ. Παπαγεωργίου, Κολομπίνο, Μαυριάς, Συμελίδης, Νικολιάς, Όγκμποε.