overfm.gr | Basket League | Ολυμπιακός-Προμηθέας 106-69: Τον έβαλε στα καλάθια και έφυγε για τελικό

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ των τελικών της Basket League αφού σκούπισε με 106-69 τον Προμηθέα Πάτρας στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε του Προμηθέα στο ΣΕΦ με σκορ 106-69. Μετά και το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι η πρώτη που φτάνει στους τελικούς της Basket League για την εφετινή σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους αναδείχθηκε ο Ντόρσεϊ με 16 πόντους. Από την άλλη για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Φόστερ με 13 πόντους.

Δεν άφησε περιθώρια ο Ολυμπιακός…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 5:32” ο Φαλ έκανε το 11-5. Περίπου αυτή τη διαφορά διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έληξε με σκορ 26-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν κι άλλο την άμυνά τους. Έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και κατάφεραν να τη διατηρήσουν άνετα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 50-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με όπλο την επίθεση κατάφεραν να διατηρούν διαφορές άνω των 20 πόντων. Η περίοδος έληξε με 80-53.

Στην 4η περίοδο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Άνετα και χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 106-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-33, 80-53, 106-69