overfm.gr | Α1 Γυναικών | Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0: Και τώρα… Πόρτο

Τα κορίτσια του Κουτίνιο κέρδισαν και τον Πορφύρα με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη.

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα συνέχισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0: Και τώρα… Πόρτο.

Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0: Και τώρα… Πόρτο

Τα κορίτσια του Κουτίνιο κέρδισαν και τον Πορφύρα με 3-0 σετ (25-10, 25-17, 25-20) στο κλειστό του Ρέντη, για την 8η αγωνιστική της Volley League, πανηγυρίζοντας την έβδομή τους νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην φιλοξενούμενη ομάδα, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και «ζεστάθηκαν» για το ματς (16/11) με την Πόρτο στην Πορτογαλία, την Τρίτη (19:00), για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά κόντρα στον Πορφύρα και προηγήθηκε με 10-4, με άσσο της Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, έφτασε γρήγορα στο +10 (16-6) με την Γενιτσαρίδη. Ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με «όπλο» το σερβίς του, αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τις φιλοξενούμενες, φτάνοντας την στο +15 (24-9) με άσσο της Χίπε, ενώ κατέκτησε το πρώτο σετ (25-10) με ωραίο πόντο από την Γενιτσαρίδη.

Με προβάδισμα 4-0 «μπήκαν» στο δεύτερο σετ με τον Πορφύρα οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες με μπλοκ της Εμμανουηλίδου έφτασαν το σκορ στο 12-8 και στη συνέχεια, στο +8 (20-12) με την Χίπε. H oμάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ της προβάδισμα και με επίθεση της Σάλας έφτασε στο 25-17, κατακτώντας και το δεύτερο σετ. Και στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν προσωρινά σε 15-14 και σε 18-17, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν επέτρεψαν την ισοφάριση σε καμία από τις δυο περιπτώσεις, πηγαίνοντας στο 20-17 με τη Σάλας. Από επίθεση άουτ του Πορφύρα, διαμορφώθηκε το 21-17, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-20.

Ολυμπιακός – Πορφύρας 3-0: Τα σετ

25-10, 25-17, 25-20