A1 Γυναικών

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 82-61 – Σούπερ εμφάνιση οι αήττητες «Ερυθρόλευκες»

Οι «Ερυθρόλευκες» σάρωσαν τον ΠΑΟΚ με 82-61 στο ΣΕΦ και διεύρυναν το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα της Α1.

05.03.2022 | 18:47

Με πατημένο το πόδι στο γκάζι ο Ολυμπιακός διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 82-61 για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών. Έτσι, οι «Ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-0 και είναι στη δεύτερη θέση με δύο ματς λιγότερα από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που έχει ρεκόρ 11-1.

Η Τόλφρι ήταν η πρώτη σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού με 13 πόντους, 12 είχε η Σπυριδοπούλου και από 10 οι Πλούφ και Βίτολα. Για τον Παναθηναϊκό, η Μάντεν είχε 17, 15 η Καρλάφτη και 12 η Χολιβάι.

Η πρώτη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Το τελικό της σκορ ήταν 19-16.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς «έσφιξε» την άμυνά της και δέχτηκε μόνο 10 πόντους. Έτσι, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-26.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των «Ερυθρόλευκων» και μείωσαν στους πέντε. Αυτό δεν κράτησε πολύ καθώς με ένα γρήγορο σερί 8-0, η διαφορά έγινε ξανά διψήφια. Το ματς τελείωσε κάπου εκεί με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +22.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Το τελικό σκορ 82-61 και αήττητο για τις παίκτριες του Ζίμπαρτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 66-42, 82-61

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10(2), Τόλφρι 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 4, Σπυριδοπούλου 12, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Δίελα 6, Βαμβακά 8, Βίτολα 10, Χάμπλιν 5.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 12, Μάντεν 17, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο, Μηνοβγίδου, Κατσαμούρη 4, Τόλη 2, Καρλάφτη 15(3), Κιλαζίδου 5.