overfm.gr | Volley League | Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2: Μυθική ανατροπή από τους Πειραιώτες [pic,vds]

Σε ένα ματς που δικαιολόγησε τον τίτλο του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, έκανε την ανατροπή και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε μία σπουδαία ανατροπή, γύρισε το ματς από 0-2 σετ και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν αυτή τη νίκη για να φτιάξουν την ψυχολογία τους καθώς είχαν ήδη γνωρίσει δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ για το League Cup, ενώ ήθελαν να παραμείνουν αήττητοι στην βαθμολογία.

To ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Άρτους Ούντρις αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και τέθηκε νοκ-άουτ από το μεγάλο ντέρμπι, με τον Αλέξανδρο Μπούτο να παίρνει την θέση του Λευκορώσου διαγώνιου.

Το απρόοπρο με τον Ούντρις δεν φαίνεται να επηρέασε τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη, που ξεκίνησαν με ορμή το ματς και με όπλο του τα σερβίς του Κουμεντάκη έφτασε στο 4-8.

Στη συνέχεια του πρώτου σετ ανέλαβε δράση ο Πετρέας αφού ο έμπειρος κεντρικός του Δικεφάλου με αρκετά μπλοκ διατήρησε το προβάδισμα για τους «ασπρόμαυρους» (13-16), φτάνοντας στην επικράτηση του πρώτου σετ με 19-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι ωστόσο οι παίκτες του Καλμαζίδη ήταν και πάλι αυτοί που το κατέκτησαν δύσκολα με 29-27 έπειτα από αδυναμία του Ολυμπιακού να ολοκληρώσει την εντυπωσιακή άμυνα που έβγαλε.

Στο τρίτο σετ ήρθε η χαλάρωση για τους παίκτες του ΠΑΟΚ, που έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να μπει ξανά στο ματς, με τον Πέριτς να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Έγκελσκανς, με τους ερυθρόλευκους, να παίρνουν από νωρίς μεγάλο προβάδισμα (8-4), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος, μειώνοντας σε 2-1 τα σετ (25-19).

Στο τέταρτο σετ επήλθε η… κατάρρευση για τον ΠΑΟΚ, αφού οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στον Πέριτς, με τους «ερυθρόλευκους» να στέλνουν με άνεση το ματς στο τάι μπρέικ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ (25-12).

Στο τάι μπρέικ, τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ μπήκαν με στόχο να το κατακτήσουν και να πάρουν το δίποντο από την αναμέτρηση.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι πήραν νωρίς ένα προβάδισμα δύο πόντων (5-3) με τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ γνωρίζοντας πως τα περιθώρια στενεύουν (το σετ ολοκληρωνόταν στους 15 πόντους).

Ο Ολυμπιακός όμως, πάτησε κι άλλο το γκάζι πήγε σε double score (6-3). Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά για τον Ολυμπιακό που έκλεισε το σετ και το ματς ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

ΤΑ ΣΕΤ: 19-25, 27-29, 25-19, 25-12, 15-7