overfm.gr | Πόλο | Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 22-8: «Ερυθρόλευκος» περίπατος πριν την Μπαρτσελονέτα

Η ανδρική ομάδα πόλο των Πειραιωτών επικράτησε εύκολα των Θεσσαλονικιών στο Παπαστράτειο και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι με την Μπαρτσελονέτα την προσεχή Τρίτη (30/11).

Χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα με 22-8 του ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πρόβλημα, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση λίγες ημέρες πριν τη «μάχη» με την Μπαρτσελονέτα.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου θα υποδεχτούν επίσης στο Παπαστράτειο την προσεχή Τρίτη (30/11) την ισπανική ομάδα σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του LEN Champions League ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια.

Στα του ματς του ελληνικού πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Κάτι το οποίο έπραξε, ξεφεύγοντας στο σκορ μόλις 2.50 λεπτά από την έναρξή του με 3-0. Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με 6-2 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Στην 2η περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό έφτασαν στο +7 (11-4, 1:07) με τους Δερβίση και Γενηδουνιά, ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 11-5 προβάδισμα…

Στην επανάληψη, οι Πειραιώτες κράτησαν την καλή τους εικόνα, σκόραραν πέντε φορές με τους Μουρίκη, Γενηδουνιά, Φιλίποβιτς και Φουντούλη (2) και δέχθηκαν μόλις δύο γκολ από τον ΠΑΟΚ, φτάνοντας τη διαφορά στο +9 (16-7). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι», στο 2:25, «εκτόξευσαν» το προβάδισμά τους στο +13 (20-7), με τους Γκίλλα (2), Φουντούλη και Φιλίποβιτς και έτσι, με τελικό σκορ 22-8 κέρδισαν για άλλη μία φορά άνετα την ομάδα της Θεσσαλονίκης…

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Φουντούλης με 5 γκολ, ενώ 4 τέρματα σημείωσαν οι Γκίλλας και Μουρίκης.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 5-2, 6-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γκίλλας 4, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης 1, Μουρίκης 4, Χρυσοσπάθης 2, Φιλίποβιτς 3, Ζερδεβάς, Μαθιόπουλος 1

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Βλαζάκης): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μήλας 1, Ν. Προσινικλής, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Π. Προσινικλής, Κόορμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης