overfm.gr | Βόλεϊ | Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης. Ο Δικέφαλος νίκησε και έχει τον πρώτο λόγο για να περάσει στα ημιτελικά του League Cup.

Τον πρώτο λόγο για να περάσει στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» έχει, πλέον, ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά έφυγε νικητής από το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη. Επικρατώντας του Ολυμπιακού που είχε προηγηθεί με 1-0 σετ. Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης.

Μεγάλη δουλειά έχει οι κεντρικοί της ομάδας του Καλμαζίδη με τον Πετρέα να έχει 7 μπλοκ. Βεβαίως υπάρχει και ο επαναληπτικός που θα καθορίσει το εισιτήριο για την 4άδα, όπου αν νικήσει ο Ολυμπιακός με 3-2 σετ, η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ. Πάντως, ένα σημείο στο οποίο πρέπει να σταθεί κανείς είναι και η κούραση των γηπεδούχων από τις συνεχόμενες υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Προβάδισμα με άνεση

Στο πρώτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε τη διαφορά. Πήρε πολλές φάσεις, τις τελείωσε. Ο Παγένκ τον βοήθησε, τα σερβίς του Ολυμπιακού προκάλεσαν πρόβλημα στον ΠΑΟΚ. Τα σερβίς του Λετονού διαγωνίου ήταν αποτελεσματικά και με το λάθος του Ούντιτς έγινε το 25-11 για το 1-0 σετ. Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Έβγαλε αντίδραση

Το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη ιστορία. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Εμφανίστηκε και πιο συγκεντρωμένος και πιο διαβασμένος. Το μπλοκ έκανε μεγάλη δουλειά. Ειδικά ο Πετρέας που δέσποζε πάνω στο φιλέ. Οι «ερυθρόλευκοι» επεδίωξαν να ξαναμπούν στο ματς, αλλά η βελτιωμένη υποδοχή ήταν κομβική. Ο Μπράουν και το μπλοκ του Πετρέα στον Έγκλεσκαλνς διαμόρφωσαν το 23-25 για το 1-1.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Με κεκτημένη ταχύτητα

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έβγαλαν κούραση, οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν βελτιωμένη ψυχολογία και έτσι συνέχισαν με ανάλογη απόδοση από αυτή που είχαν στο δεύτερο σετ. Το μπλοκ του Δικεφάλου του Βορρά ήταν σταθερά και έπαιξε σημαντικό ρόλο στο προβάδισμα που διατήρησε ο ΠΑΟΚ..Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει από το 12-18, έφτασε στο 19-22, αλλά στο τέλος ο Ζουπάνι με ένα κακό σερβός διαμόρφωσε το 21-25.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Έδειξε χαρακτήρα

Οι «ερυθρόλευκοι» με την… πλάτη στον τοίχο, ο Δικέφαλος με ανεβασμένη ψυχολογία. Ξεκίνησαν καλά και είχαν το προβάδισμα για αρκετή ώρα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Έγκλεσκαλνς (8-8) και προσπέρασε 10-9 με τον Λετονό διαγώνιο. Η διαφορά ανέβηκε, με τους Θεσσαλονικείς να μην βρίσκουν τρόπο για να πάρουν το σετ και να τελειώσουν το ματς. Στο 18-17 αρχικά ο Έγκλεσκαλνς και εν συνεχεία ο Ανδρεάδης έκαναν το 20-17, για να τελειώσει το σετ 25-18.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ψυχραιμία και προβάδισμα

Το τάι μπρέικ είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 3-0 και 5-1 με τον Μπράουν. Τάιμ άουτ του Καζάζη, αλλά ο Δικέφαλος διατήρησε το +4 (3-7).Ο Παγένκ έφερε το ματς στον πόντο και στη συνέχεια, με πόντο του Έγκλεσκαλνς και λάθος του Κουμεντάκη προηγήθηκε (10-9). Σερί 3-0 για την ομάδα του Καλμαζίδη, ενώ η κακή επίθεση του Πέριτς έφερε τον Δικέφαλο στο πρώτο από τα τρία ματς μπολ. Πόντος του Πέριτς (12-14), αλλά το λάθος του Έγκλεσκαλνς διαμόρφωσε το τελικό 12-15. Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3: Προβάδισμα πρόκρισης.