overfm.gr | Α1 Γυναικών | Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 – Μια νίκη μακριά από τη στέψη

Μια νίκη μακριά από την στέψη βρίσκεται ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και πλέον τα δίνει όλα για όλα στο Game 4.

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Volley League των γυναικών ο Ολυμπιακός. Οι «Ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού, και πλέον την ερχόμενη Τρίτη θα έχει την ευκαιρία να κλειδώσει το ένατο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-5. Οι Πράσινες, όμως, αντέδρασαν και μάλιστα λίγο μετά τα μέσα του πρώτου σετ προηγήθηκαν με 19-18. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, μέχρι το 23-23. Σε εκείνο το σημείο οι Ερυθρόλευκες πήραν δύο συνεχόμενους πόντους και με 25-23 έκαναν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκαν με 16-12 και λίγο αργότερα με 20-16, αλλά οι Πράσινες απάντησαν με ένα σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 20-20. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-22 και να κάνει το δεύτερο βήμα για τη νίκη και το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-20 και να μειώνει σε 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις Ερυθρόλευκες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στο τελευταίο κομμάτι και με 26-24 να κάνουν το 3-1.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24