overfm.gr | Super League 1 | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-0: Ένας Φορτούνης έφτανε

Ο ανώτερος Ολυμπιακός του 1ου ημιχρόνου επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού και πήρε το ντέρμπι με γκολ του Κώστα Φορτούνη. Απείλησε με «άσφαιρα» το Τριφύλλι στο 2ο…

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν όσο χρειάζεται στο 1ο ημίχρονο και έκαναν διαχείριση αποτελέσματος στο 2ο, καταβάλλοντας την αντίσταση του Τριφυλλιού με το γκολ του Φορτούνη από το 21’. Οι Πράσινοι, ανύπαρκτοι έως το 45’, έδωσαν το δικαίωμα σε μία στιγμή αδράνειας της άμυνάς τους να κρίνει το παιχνίδι. Ψυχολογικά απροετοίμαστοι και παραδόξως κουρασμένοι μετά από τη διακοπή δεν παρουσίασαν τίποτα αντάξιο της φανέλας, του ονόματος και του κινήτρου που θα έπρεπε να έχουν σε ντέρμπι.

Στο 2ο ημίχρονο οι αλλαγές του Μπόλονι βελτίωσαν την εικόνα του Παναθηναϊκού, που είχε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Όμως η αστοχία και οι κακές επιλογές αποτέλεσαν τροχοπέδη για κάτι περισσότερο από μία αξιοπρεπή ήττα! Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε, όντας αήττητος, τους 19 βαθμούς και πρωτοπορεί μετά το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, με τους Πράσινους να μένουν στους 9 βαθμούς και χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα χάνοντας δεύτερο σερί ματς με το ίδιο σκορ.

Έτσι έπαιξαν

Ο Πέδρο Μαρτίνς στο 4-3-3 του Ολυμπιακού επέλεξε τον Σα βασικό τερματοφύλακα και τους Ντρέγκερ, Ραφίνια στα άκρα της άμυνας. Σεμέντο και Σισέ αποτέλεσαν το δίδυμο στόπερ, με τους Μπουχαράκη, Εμβιλά και Καμαρά στον άξονα. Μασούρας, Φορτούνης και Ραντζέλοβιτς αποτέλεσαν την 3άδα στη γραμμή κρούσης των «ερυθρόλευκων».

Η διαφοροποίηση του Λάζλο Μπόλονι στην αρχική 11άδα που κατέβασε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ήταν η συμμετοχή του Χουάνκαρ στη θέση του αριστερού εξτρέμ. Βασικός γκολκίπερ αγωνίστηκε ο Διούδης, με τους Σάντσες, Ζαγαρίτη στα άκρα της άμυνας και τους Σένκεφελντ, Πούγγουρα στα στόπερ. Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ και Χατζηγιοβάνης αποτέλεσαν την 4άδα των χαφ στο 4-4-1-1 του Μπόλονι, με τους Μακέντα και Καρλίτος να αποτελούν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση του Παναθηναϊκού.

Κυρίαρχος με Φορτούνη…

Μία κλάση ανώτερος ο Ολυμπιακός επικράτησε κατά κράτος του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο, με τους παίκτες του Λάζλο Μπόλονι να μοιάζουν ανίσχυροι να κάνουν τα στοιχειώδη στο Φάληρο. Δίχως να δεχτεί φάσεις το Τριφύλλι λύγισε στην κυριαρχία των Πειραιωτών που -παρά τις απουσίες- ήταν πιο δυνατοί στις μονομαχίες, πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα, απειλήθηκαν ελάχιστα, με τους φιλοξενούμενους έως το 30’ να μην μπορούν να αλλάξουν δεύτερη μπαλιά. Χωρίς δημιουργικό χαφ ο Παναθηναϊκός και με δύο αριστερά μπακ στα «φτερά» ήταν επιεικώς μπερδεμένος.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας περιορίσει τους Πράσινους στο μισό γήπεδο, βρήκαν την ευκαιρία στο 21’ να ανοίξουν το σκορ και να σκοράρουν για πρώτη φορά φέτος έως το 45’ σε Ελλάδα και Ευρώπη! Η μπαλιά ακριβείας του Εμβιλά βρήκε τον Ραφίνια στην ανύπαρκτη δεξιά πλευρά άμυνας του Παναθηναϊκού. Ο έμπειρος μπακ έβγαλε έτοιμο γκολ στον Μασούρα, όμως ο Διούδης έδιωξε ενστικτωδώς. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φορτούνης, με φοβερό αριστερό βολέ, «εκτέλεσε» από το ύψος του πέναλτι τον αντίπαλο γκολκίπερ με χαρακτηριστική άνεση.

Το γκολ δεν αφύπνισε τον Παναθηναϊκό, απλώς ο Ολυμπιακός μπήκε σε φάση διαχείρισης του προβαδίσματος. Χατζηγιοβάνης και Καρλίτος έλαβαν κάποιες πρωτοβουλίες. Από κόρνερ στο 33’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη. Ο Κουρμπέλης πήρε την κεφαλιά στο κέντρο άμυνας των «ερυθρόλευκων», όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σα. Ήταν ό,τι καλύτερο είχε να δείξει ο Παναθηναϊκός στο 45λεπτο.

Καλύτερος, πιεστικός, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Η εικόνα του 2ου ημιχρόνου ήταν η ακριβώς αντίθετη. Ο Ολυμπιακός θύμισε σε μεγάλο βαθμό τον Παναθηναϊκό των πρώτων 45 λεπτών και αν οι Πράσινοι δεν ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια θα μπορούσαν να έχουν κάνει τη ζημιά. Οι γηπεδούχοι έδωσαν αρκετό χώρο, οι αλλαγές του Μπόλονι λειτούργησαν, με την είσοδο των Σαβιέρ και Βιγιαφάνιες να κάνει πιο απειλητικό το Τριφύλλι.

Ο Κουρμπέλης γύρισε στόπερ, με τον Σένκεφελντ να γίνεται αλλαγή στο ημίχρονο, οι Πράσινοι πήραν το κέντρο με την προσθήκη και του Αλεξανδρόπουλου και δημιούργησαν στιγμές στην εστία του Σα. Η ωραία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο 52’ που κατέληξε στο σουτ άουτ του Χατζηγιοβάνη ήταν ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ, όμως έδειξε εκεί το Τριφύλλι σημάδι βελτίωσης και ανάκαμψης. Στο 56΄ η κεφαλιά του Μαουρίσιο, από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, πέρασε άουτ, με τον Σα στο 59’ να σώζει τον Ολυμπιακό από το 1-1 αποκρούοντας την προβολή του Χατζηγιοβάνη ο οποίος συνεργάστηκε ωραία με τον Καρλίτος.

Στο 77’ ο Μακέντα, σχεδόν σε κενή εστία, μετά από σέντρα του Ζαγαρίτη απέτυχε να σκοράρει κινούμενος στο δεύτερο δοκάρι. Στο 85’ ο Μαουρίσιο έβγαλε στην αντεπίθεση τους φιλοξενούμενους, αλλά αντί να τελειώσει τη φάση ή να πασάρει στον Καρλίτος που έκοψε από τα αριστερά απέτυχε να κάνει το οτιδήποτε. Στο 90’+4΄ο Καρλίτος έχασε μία ακόμα ευκαιρία, από θέση οφσάιντ, με το τελικό 1-0 να καθορίζεται ουσιαστικά από τη διαφορά των δύο ομάδων έως το 45’.

Γκολ: 21’ Φορτούνης (1-0).

Κίτρινες: 35’ Εμβιλά, 79’ Ραφίνια, 88’ Μπουχαλάκης – 5’ Mπόλονι, 41’ Χουάνκαρ, 57’ Σάντσες, 84’ Βιγιαφάνιες.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-3-3): Σα – Ντρέγκερ, Σεμέντο, Σισέ, Ραφίνια – Καμαρά (78’ Πέπε), Μπουχαλάκης, Εμβιλά – Μασούρας (86’ Λοβέρα), Φορτούνης (87’ Ανδρούτσος), Ραντζέλοβιτς (66’ Σουντανί).

Αναπληρωματικοί: Κρίστινσον, Σουντανί, Σίλβα, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Κάιπερς, Λοβέρα, Μπα.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι / 4-4-1-1): Διούδης – Σάντσες, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης – Χατζηγιοβάνης (64’ Βιγιαφάνιες), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χουάνκαρ (46’ Σαβιέρ, 90’+1’ Μολό) – Μακέντα – Καρλίτος.

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Σαβιέρ, Βιγιαφάνιες, Σερπέζης, Αϊτόρ, Μαυρομμάτης, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Καμπετσής.

Διαιτητής: Aρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία) / Βοηθοί: Ταβάρες, Σοάρες / Διαιτητής VAR: Εστέβες (Πορτογαλία).