overfm.gr | Basket League | Ολυμπιακός- Νίκησε 98-93 έχοντας κενά

Ο Ολυμπιακός με τη Μονακό, σε ένα χορταστικό τελικό στο τουρνουά του ΣΕΦ, έπαιξαν δυνατά και εντόπισαν τα κενά τους . Γράφει ο Αναστάσης Κατσαβός.

Υπό το βλέμμα του Ντέιβιντ Ρίβερς, ο Ολυμπιακός, νίκησε τη  Μονακό, με σκορ 98-93  . Ήταν ένα πολύ χρήσιμο παιχνίδι, που βοήθησε για να φανούν τα κενά της κάθε ομάδας.

Υπήρχαν σκληρές μονομαχίες, ως επί το πλείστον, κάτω από το καλάθι των δυο ομάδων. Ο τελικός του τουρνουά, που διεξήχθη στο ΣΕΦ, ήταν αν μη τι άλλο, ένα σκληρό και χορταστικό παιχνίδι.

Νωθρό ξεκίνημα με λάθη ο Ολυμπιακός

Το πρώτο δεκάλεπτο στο τουρνουά του ΣΕΦ, κύλησε με τη Μονακό να εκμεταλλεύεται το νωθρό ξεκίνημα και τα λάθη των «ερυθρόλευκων».

Οι Γάλλοι με όπλο την αθλητικότητα τους και τον Ντότα Χολ στη ρακέτα πίεσαν τον Ολυμπιακό. Ακόμα, με τον Λι στην περιφέρεια βγήκαν αιφνιδιασμοί και καλά τρεξίματα από τη Μονακό.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, προσπάθησαν να αλλάξουν το ρυθμό και το κατάφεραν με τους Σλούκα, Λαρεντζάλη και Χασάν.

Το σημαντικό ζήτημα που αντιμετώπισαν οι «ερυθρόλευκοι», ήταν η περιφερειακή άμυνα, καθώς επίσης κ οι βοήθειες κάτω από το καλάθι. Σίγουρα θα εντόπισε κενά εκεί ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 18-25.

Άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο

Διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες. Οι Σλούκας, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ βόηθησαν να σφίξει η άμυνα και να γίνουν κάποιες καλές συνεργασίες.

Ωστόσο φαίνεται ότι τα ψηλά και αθλητικά κορμιά των Γάλλων μπέρδευαν συνέχεια την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Έλληνας τεχνικός, δοκίμασε σχήμα με το Ζαν Σαρλ στο «5». Οι υπόλοιποι της πεντάδας ήταν οι Σλούκας, Λαρεντζάκης (και Γουόκαπ), Ντόρσεϊ και Σάσα Βεζένκοφ.

Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι, χτύπησαν με τους Μοτεγιούνας, Άντζουσιτς ,Μότουμ, Λι και Μπουτσιέλε να διατηρούν το προβάδισμα.

Οι «Ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα, καθώς ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ευστόχησε σε τρίποντο καλάθι και φάουλ και ο Γουόκαπ σε τρίποντο, φέρνοντας το σκορ στο 49-49, 1 λεπτό και 25 δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Έτσι ο Ολυμπιακός, έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 55-51 υπέρ του, καθώς ο Βεζένκοφ, ευστόχησε σε τρίποντο, με τη λήξη του ημιχρόνου.

«Καρμπόν»  δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο

Το τρίτο έμοιαζε αρκετά με το δεύτερο δεκάλεπτο. Σε ένα σκληρό και κλειστό ματς, το σύνολο  του Μπαρτζώκα δε μπόρεσε να πάρει διαφορές από τη Μονακό.

Οι Γάλλοι μάλιστα προηγήθηκαν στο ματς με 70-73, με τρίποντο του Λί.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ  72-75.

Στο τέλος έκαναν τη διαφορά οι

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν φουριόζοι με πολύ πιεστική άμυνα και με ένα φοβερό κάρφωμα του Μπουτσιέλε προηγήθηκαν 72-77. Ωστόσο ο Ολυμπιακός, απάντησε με διαδοχικές προσπάθειες των Χασάν και Σλούκα.

Έτσι κύλησε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού, να αντέχουν στην πίεση και να κερδίζουν τον τελικό (και ταυτόχρονα το τουρνουά), με σκορ 98-93.

Χρήσιμα συμπεράσματα

Από το παιχνίδι του τελικού, προκύπτουν χρήσιμα συμπεράσματα για τον «νέο» Ολυμπιακό.

Αφενός, το μοντάρισμα συνεχίζεται για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Έλληνας τεχνικός πρέπει να διορθώσει κάποια πράγματα στην περιφέρεια, αλλά και στο παιχνίδι κάτω από το καλάθι.

Αυτές οι γραμμές γράφονται, όπως είναι φυσικό, εν τη απουσία των Κώστα Παπανικολάου και Γιώργου Πρίντεζη. Η έλλειψη «Παπ» ιδιαίτερα, ταλανίζει την Πειραιώτικη ομάδα, ειδικά ανασταλτικά.

Τόσο η χημεία της περιφέρειας θέλει δουλειά, όσο και ο τρόπος άμυνας κάτω από τη ρακέτα των «Ερυθρόλευκων». Βέβαια σήμερα, έπαιξε ρόλο, το γεγονός ότι ο Φαλ δε βρέθηκε σε καλή μέρα.

Ωστόσο, τα κενά που έχει να καλύψει ο Γιώργος Μπαρτζώκας είναι δεδομένα και υπαρκτά.

Ο Ολυμπιακός είναι σε καλύτερη θέση από τα προηγούμενα χρόνια. Έχει υποστεί αναβάθμιση και αυτό φαίνεται από τώρα.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-26, 17-24, 26-18