overfm.gr | Champions League | Ολυμπιακός – Νέφτσι 1-0: Με σουτάρα Καμαρά, πήρε προβάδισμα πρόκρισης [vids]

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής κόντρα στη Νέφτσι Μπακού με 1-0, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League. Με τρομερή λόμπα στο 28’ ο Καμαρά το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες.

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε τουλάχιστον στον πρώτο αγώνα αν και αυτή η νίκη μπορεί να θεωρηθεί πύρρειος, καθώς οι Πειραιώτες είχαν την ατυχία να δουν τον Ανδρέα Μπουχαλάκη να αποχωρεί τραυματίας

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα με τους Αζέρους να βρίσκονται σε θέση βολής, αλλά τελικά το σουτ του Μαχμούντοφ κατέληξε ελάχιστά άουτ.

Στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός είδε τον παίκτη που δεν έχει χάσει ματς στα προκριματικά των ευρωπαϊκών, Ανδρέα Μπουχαλάκη, να αποχωρεί τραυματίας από παιχνίδι και τη θέση του να παίρνει ο Ματιέ Βαλμπουενά.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με υπομονή στο παιχνίδι της κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο με τον Καμαρά, ο οποίος έπιασε μία τρομερή λόμπα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των Αζέρων, κάνοντας το 1-0. Ένα γκολ στο οποίο, για ακόμα ένα παιχνίδι είχε συμμετοχή ο Γάλλος μέσος των «ερυθρολεύκων».

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε το γεγονός που άλλαξε τελείως τα πλάνα του Πέδρο Μαρτίνς. Ο σκόρερ των Πειραιωτών, έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στον παίκτη της Νέφτσι, με αποτέλεσμα να αποβληθεί και να μείνουν οι «ερυθρόλευκοι» με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο μέρος η Νέφτσι προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα. Λίγες φάσεις οι οποίες κατέληξαν στα χέρια του Τζολάκη. Ειρήσθω εν παρόδω ο Τζολάκης, με τη σημερινή του εμφάνιση, έδειξε πως ο Ολυμπιακός έχει βρει τον επόμενο βασικό του τερματοφύλακα.

Από την άλλη μεριά οι Πειραιώτες που προσπάθησαν να βρουν ελεύθερους χώρους, προκειμένου να βάλουν και δεύτερο τέρμα, ωστόσο φάνηκε πως ακόμα οι αυτοματισμοί δεν έχουν βγει και πως θα χρειαστεί χρόνο για να «δέσει» η ομάδα.

Έτσι, οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη που χρειάζονταν και πηγαίνουν την επόμενη εβδομάδα στο Μπακού, με το προβάδισμα νίκης, για να καθαρίσουν την πρόκριση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζοάο Πινέιρο (Πορτογαλία)
ΚΟΚΚΙΝΗ: 43΄ Μαντί Καμαρά – 63΄ Τσελίκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουχαλάκης, Μάρκοβιτς, Σουρλής – Αλασκάροφ, Μαχμούντοφ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78΄ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18΄ Βαλμπουενά), Καμαρά, Κουντέ (68΄ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (46΄ Σισέ), Μασούρας, Χασάν (78΄ Αγκιμπού Καμαρά).
ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ (Αμίρ Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Αλασκάροφ (45΄+1 Αμπάσοφ), Μαχμούντοφ (89΄ Μπας), Κόλι (86΄ Νακάφεφ), Χαραμίζ, Τσελίκ, Λαβάλ, Μπουγκρίν (86΄ Μπουλούντοφ), Μαμαντού.