overfm.gr | Euroleague | Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Ασταμάτητος «Πρίγκιπας»

Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Ασταμάτητος «Πρίγκιπας». Με εξαιρετική άμυνα από τις αρχές του 2ου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μπαρτζώκα διέλυσε τη Μονακό.

Με «όπλο» την άμυνα και την ώθηση που το δίνει φέτος το «κάστρο» του, ο Ολυμπιακός συνέχισε την ασταμάτητη πορεία του στο ΣΕΦ. Πέτυχε το «6 στα 6» και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Euroleague. Έχοντας, παράλληλα, επιθετικό πλουραλισμό και πολλούς πρωταγωνιστές. Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Ασταμάτητος «Πρίγκιπας».

O MVP: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξανά ήταν κομβικός. Άστοχος στο τρίποντο (1/6), όταν όμως έκανε ο Ολυμπιακός την αντεπίθεση δήλωσε «παρών». Με 10 από τους 18 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ξεχώρισε με την απόδοσή του.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Αναμφισβήτητα η άμυνα του Ολυμπιακού από την αρχή του δευτέρου δεκάλεπτου. Μετά τους 27 πόντους παθητικό στο πρώτο, δέχθηκε μόλις 38 στα υπόλοιπα τρία. Ήταν το… άλφα και το ωμέγα για την 6Η σερί νίκη των «ερυθρόλευκων» στο ΣΕΦ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έχασε το μυαλό του, νόμιζε πώς παίζει μπάσκετ… αλάνας, δεν «έβλεπε» τους συμπαίκτες του και τελείωσε το ματς με 7 πόντους και μόλις 2/11 σουτ εντός παιδιάς.

THE POINT: Ο Ολυμπιακός από το 10′ ως το τέλος του ματς σημείωσε 69 πόντους και δέχθηκε μόλις 38. Αυτό το +31 ήταν που έκανε μεγάλη διαφορά, μαζί με την υπεροχή στα ριμπάουντ όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν +12 (47 με 35).

Ολυμπιακός – Μονακό: Η άμυνα τον κράτησε «ζωντανό»

Στην αρχή το ματς ήταν ισορροπημένο ως το 3′ (7-7) με τον Παπανικολάου να έχει 5π., αλλά σταδιακά άρχισαν τα λάθη και η αστοχία. Οι Γάλλοι ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο (4/6τρ.) με Ντιαλό, Μοτεγιούνας, Άντζουσιτς και Τζέιμς. Πήγαν το ματς σε μεγάλο σκορ, την ώρα που η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν υπερβολικά άστοχη από μακριά (2/10 τρ.). Αμφότερα από τον Παπανικολάου. Ο Ντιαλό με 8π. (1/1β., 2/2διπ. 1/1τρ.) έκανε τη διαφορά. Με τον Χαλ η Μονακό πήγε στο +11 (25-14), για να τελειώσει το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό στο -10 (17-27). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, όλα ξεκίνησαν από την άμυνα. Ο Μπαρτζώκας χαμήλωσε το σχήμα του με τον Λιβιό στο «5». Παρότι η ομάδα του Μίτροβιτς βρέθηκε στο +11 ξανά (30-19) στο 13′, οι «ερυθρόλευκοι» σιγά-σιγά «ροκάνισαν» τη διαφορά. Ο Σλούκας βοήθησε πολύ οργανωτικά, ο Γουόκαπ πήρε φάσεις πάνω του (8π.) και με σερί 7-0 (30-34) ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε στο ματς. Όλη η δουλειά ξεκινούσε από την άμυνα, με τη γαλλική ομάδα να σκοράρει μόλις 11 πόντους στο δεκάλεπτο, για να κλείσει το ημίχρονο στο -3 (35-38) για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ολυμπιακός – Μονακό: «Πρίγκιπας» Πειραιώτης

Η παρουσία του Τζέιμς σε μια ομάδα είναι… ευχή και κατάρα για έναν προπονητή. Στο διάστημα 20′-25′ ήταν το δεύτερο για τον Μίτροβιτς. Ο Αμερικανός άρχισε να κάνει τα… δικά του, η άμυνα του Ολυμπιακού τον είχε διαβάσει και με σερί 12-2 μετά το τρίποντο του Άντζουσιτς, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 47-43. Χάρη στον Γουόκαπ, την άνοδο του Ντόρσεϊ και την παρουσία του Φαλ μέσα στη ρακέτα. Ο ομογενής γκαρντ μετά με τον Βεζένκοφ που πήρε… μπροστά έκαναν τη διαφορά. Στο 28′ η διαφορά έφτασε στο +9 (55-46). Οι Γάλλοι με το 4ποντο του Γκρέι πλησίασαν στο τρίποντο (55-52), για να κλείσει το δεκάλεπτο 59-52 με 1/2β. του Σλούκα. Η άμυνα συνέχισε να είναι το… άλφα και το ωμέγα. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, ο Ντόρσεϊ βρήκε την… επαφή με το καλάθι, ενώ και ο Ζαν Σαρλ αποδείχθηκε λίρα εκατό, ως επιλογή, στο πλάνο του Μπαρτζώκα. Η Μονακό δεν είχε απαντήσεις, με το καλάθι του Γάλλου φόργουορντ έφτασε τους 20 (81-61), για να λήξει το ματς στο +21. Ολυμπιακός – Μονακό 86-65: Ασταμάτητος «Πρίγκιπας».