overfm.gr | Volley League | Ολυμπιακός-Μινσκ 3-2 – Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ της Μιχάνσκα Μινσκ και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Μία ακόμα νίκη στα φετινά της ματς πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν έστω και δύσκολα 3-2 σετ της Μινχάσκα Μινσκ στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Και πήραν ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Σε τρομερή μέρα η Σάσκια Χίπε, πήρε σχεδόν όλη την ομάδα πάνω της επιθετικά. Η Μαρί Παράιμπα ήταν τρομερή στην υποδοχή και βοήθησε και εκείνη τη σειρά της την ομάδα της να πάρει τη νίκη.

Πως περνάει ο Ολυμπιακός

Μετά τη νίκη 3-2 ο Ολυμπιακός πηγαίνει στη Λευκορωσία, θέλοντας συγκεκριμένα αποτελέσματα προκειμένου να πάρει την πρόκριση. Φυσικά με νίκη με οποιοδήποτε σκορ η ομάδα του Κουτίνιο θα περάσει. Σε περίπτωση ήττας με οποιοδήποτε σκορ, οι «ερυθρόλευκες» θα πρέπει να κατακτήσει το χρυσό σετ για να περάσουν. Αν χάσουν με το ίδιο σκορ με σήμερα (δηλαδή στο τάι μπρέικ) πάλι θέλουν το χρυσό σετ για να προκριθούν.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τη Γενιτσαρίδη, αντί της Σάλας στην εξάδα. Έξω έμεινε η Φερονίκη Ζιώγα. Παρόλα αυτά προηγήθηκε 16-13 με επίθεση της Εμμανουηλίδου και μπλοκ της Γιώτα. Και 17-13 με υπέρβαση παίκτρια της Μινσκ. Μπλάκ άουτ και 18-17 για να ξεκολλήσει το σκορ η Μαριάνα. Στη συνέχεια το σετ πήγαινε πόντο-πόντο. Άουτ της Σακρέτεβα, επίθεση της Χίπε και το 24-20, πέρασμα πάνω στο φιλέ η Εμμανουλίδου και πρώτο σετ 25-20.

Στο δεύτερο σετ

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-2. Η Μινσκ ισοφάρισε σε 15-15 για να μπει στο ματς η Σάλας και να κάνει το 16-15. Πόντο πόντο πάλι και η Μαριάνα έφερε το 19-17 και το 20-18, Η Χίπε ανοίξε τη διαφορά σε 21-18. Λάθη της Μαριάνας και της Σάλας έφεραν την ισοφάριση. Η Γιώτα κάνει το 22-21, η Λιαμιοντκίνα το 22-22, η Χίπε το 23-22, μπλοκ στην Σάλας 23-23, χαμένο σερβίς της Σιακρέταβα 24-23, ισοφάριση με τη Λάζιουκ, Λιαμπιόντικνα 24-25, Μαριάνα 25-25, Σιακρέταβα 25-26 και η ίδια το 25-27.

Στο τρίτο σετ

Έξω η Σάλας, μέσα η Γενιτσαρίδη που βοήθησε στην ανατροπή από 5-9 , σε 13-11. Λάθος της Μαριάνας 17-16, η ίδια το 18-16, άουτ της Λιαμπιόντκινα 19-16, για να τη μιμηθεί η Χίπε, που στη συνέχεια έκανε το 20-17. Άσος της Μαριάνας 21-17, Χίπε 22-18 . Μπλοκ στην Γερμανίδα 22-21, Χίπε 23-21, πλασέ Λιαμπιόντκινα 23-22, χαμένο σερβίς 24-22, επίθεση Σιακρέταβα 24-23 και Μαριάνα 25-23.

Στο τέταρτο σετ

Kακή συννενόηση στο τέταρτο σετ. Σάλας αντί Γενιτσαρίδη και στο 7-7 μπήκε η Κρητικιά, αλλά το σκορ έφυγε στο 7-12. Επιθέσεις της Χίπε έκαναν το 10-13, για να ξεφύγει η Μινσκ 12-17, 13-18 , 14-21 και να ισοφαρίσει με 20-25.

Στο τάι μπρέικ, 2 μπλοκ της Γιώτα έφεραν το 9-7, μείωση σε 9-8, χαμένο σερβίς 10-8, Λιαμπιόντκινα 10-9, Χίπε 11-9, ατομικό μπλοκ της Γενιτσαρίδη 12-9, Μέρκοβιτς 12-10, Γενιτσαρίδη 13-10, άουτ της Μαριάνα 13-11, λάθος της Χριστοδούλου(πλασέ πάνω από το φιλέ, μετά απο πάσα του λίμπερο με δάκτυλα από την μπροστινή ζώνη ) 13-12, φιλέ Αναστασίας 14-12 , πλασέ Σιακρέταβα 14-13 και επίθεση της Μαριάνας 15-13.