overfm.gr | Champions League | Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς 1-1: Άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς [vids]

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Λουντογκόρετς στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League, με αποτέλεσμα να αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στη Βουλγαρία

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία να με τον Μασούρα να ανοίξει το σκορ, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη της ποιότητας των Πειραιωτών.

Τα κενά στην άμυνα ήταν πολλά (γενικά η αμυντική λειτουργεία της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς δεν ήταν καλή) με τους Βούλγαρους να χάνουν μια δυο καλές ευκαιρίες προκριμένου να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο η καλή τοποθέτηση του Κωνσταντίνου Τζολάκη σε αυτές τις φάσεις δεν άφησε τη Λουντογκόρετς να ανοίξει το σκορ.

Από κει και πέρα λίγα πράγματα, από πλευράς φάσεων γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο, κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε στραβά καθιώς μόλις στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντεσπόντοφ έκανε το 1-0 για τη Λουντογκόρετς, βάζοντας φωτια στο παιχνίδι. Από εκέινο το σημείο και μετά άρχισε για τον Ολυμπιακό μία μάχη για την ισοφάριση.

Ασφυκτική πίεση και η μία φάση να διαδέχεται την άλλη, με τους Πειραιώτες να έχουν την τύχη στο 87′ να ισοφαρίζει σε 1-1 με τον Αγκιμπού Καμαρά.

Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)
Κίτρινες: Σεμέδο, Σισέ – Τεκπετέι, Νεντιάλκοβ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά (62΄ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Σισέ (53΄ Ελ Αραμπί), Ρεάμπτσιουκ, Μπα, Μασούρας, Μαντί Καμαρά, Κούντε (46΄ Εμβιλά), Βαλμπουενά (71΄ Αγκιμπού Καμαρά), Χασάν
ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Καλίνα, Ικόκο, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Κάουλι Σόουζα (73΄ Σαντάνα), Γκονσάλβες, Μπάτζι, Τεκπετέι (81΄ Σισίνιο), Σωτηρίου (89΄ Βάντσερσον), Ντεσποτόβ